Koalicioni i organizatave joqeveritare në Kosovë thirrje partive për vetëpërmbajtje deri në shpalljen e rezultateve

Koalicioni i organizatave joqeveritare që monitoron zgjedhjet në Kosovë, Demokracia në Veprim (DnV), ka bërë thirrje për përmbajtje deri në shpalljen e rezultateve për rundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Në një komunikatë për mediat DnV thotë se procesi i votimit është zhvilluar në mënyrë të qetë, por theksohet se pjesëmarrja ka qenë më e ulët në krahasim me raundin e parë të zgjedhjeve lokale.

“Ftojmë subjektet politike dhe mbështetësit e tyre që të mos shpallin fitoret eventuale bazuar në burime jozyrtare, por të presin shpalljen e rezultateve preliminare nga KQZ-ja. Respektimi i masave mbrojtëse kundër Covid 19 ka qenë i mangët, sidomos nga votuesit në zonat rurale, por duke mos përjashtuar edhe stafin zgjedhor”, thuhet në deklaratë.


Lajmi kryesor:

Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë/ Përfundon numërimi në shumicën e komunave, Albin Kurti humb thellë, merr vetëm katër komuna! LDK fiton në Prishtinë


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Në bodrum me derë sekrete, zbulohet 'miniera” e kanabisit në Sarandë! Në pranga 2 punonjës të OSHEE, në kërkim pronari (VIDEO)