Kodi Penal nuk të fal/ Militantët e PD-LSI që cenojnë zgjedhjet rrezikojnë 1-5 vite burg

PD dhe LSI kane nxjerre ne disa bashki te djathta militantet duke i hedhe ata ne sulm ndaj KZAZ dhe policise, ku para pak minutash, kane plagosur me molotov 3 efektive ne Vaun e Dejes dhe e kane vene flaken KZAZ-së.

Por, mesa duket Basha, Meta, Berisha e Kryemadhi nuk i kane informuar mire militantet e ndaluar per keto krime elektorale, se nuk do te dalin neser nga qelia, por sipas Kodit Penal, rrezikojne 1-5 vite burg per cenim te zgjedhjeve, pasi aty jane materialet zgjedhore.

Sepse, Kodi Penal per cenimin e procesit Zgjedhor, te denon nga 1-5 vite burg. E te gjithe ata qe dalin e sulmojne KZAZ  apo votuesit ne 30 qershor, nuk dalin nga burgu per 2 dite, por se paku do qendrojne bremda 1 vit, deri ne 5 vjet.

Ndoshta PD-LSI i kane mashtruar militantet e tyre. Por cdo viktime do vuaje pasojat.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Deri në 80 mijë lekë gjobë për përdorimin e celularit në timon, jeni dakord?

Komento

Komente

  • adamo311: 28/06/2019 04:24

    Sipas kujteses sime, revolucioni (i panevojshem) ne vitin 1990 ku u vrane 29 persona filloi ne Shkoder??? Historia perseritet!!! Si duket, KRIMINELET e 1990-tes mund te jen "KRENAR PER PASARDHESIT E TYRE", sipas MOTOS: "Rreja e flliqt nuk zhduket"!!! Pershendetje.

    Përgjigju