Komisioni i BE-së: Deri në 9.5 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën

Komisioni i BE-së: Deri në 9.5 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen propozoi një ndihmë të re makro-financiare për Ukrainën deri në 9 miliardë euro (9.5 miliardë dollarë) këtë vit.

“Ne do të vazhdojmë të jemi pranë tyre gjatë gjithë kësaj lufte dhe kur ata do të rindërtojnë vendin e tyre”, tha von der Leyen gjatë një deklarate për mediat.

"Sigurisht që ne duhet të mendojmë për të nesërmen dhe përpjekjet më të gjera të rindërtimit," tha ajo, duke shtuar se BE-ja ka "një interes strategjik për të udhëhequr këtë përpjekje rindërtimi".


Lajmi kryesor:

Rihapet ambasada e SHBA në Kiev! Komandantët ende brenda fabrikës së çelikut! Erdogan për Suedinë dhe Finlandën: Strehojnë terroristë! Zelensky kërkon zgjatjen e ligjit ushtarak


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan