Kompania amerikane ofron nga 1.000 dollarë punëtorëve që të vaksinohen kundër COVID-19

Kompania amerikane ofron nga 1.000 dollarë punëtorëve që të vaksinohen kundër COVID-19

Në përpjekje për të bindur punonjësit të vaksinohen kundër COVID-19 “Vanguard”, një ndër kompanitë më të fuqishme të investimeve në botë, do t’ua ofrojë nga 1.000 dollarë punonjësve nëse vaksinohen.

Stafi duhet të sjellë certifikatën e vaksinimit deri në tetor dhe nga kjo ofertë do të përfitojnë edhe punëtorët që janë vaksinuar më herët.

Kohëve të fundit, kompanitë amerikane po marrin qasje të ndryshme me njëra-tjetrën rreth vaksinimit të stafit, për shembull “Google” dhe “Microsoft” e kanë bërë të detyrueshëm vaksinimin për tërë stafin.

Kompania “Vanguar”, e cila ka rreth 16.500 punëtorë në Shtetet e Bashkuara, tha se vaksinat janë mënyra më e mirë për ta ndalur përhapjen e Covid-19 dhe se e inkurajon fuqishëm stafin për t’u vaksinuar.

Javët e fundit SHBA, po përballen me rritje të numrit të infektimeve, kryesisht për shkak të përhapjes së variantit më ngjitës, Delta.

Qeveria qendrore po përballet edhe me kundërshtimin e disa guvernatorëve rreth masave më të rrepta. Edhe presidenti amerikan më pardë ka premtuar 100 $ shpërblim për të gjithë të vaksinuarit. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini

PE kritikon Italinë për kufizimet ndaj prindërve të së njëjtës gjini