Koncesionet dhe PPP-të, PD: Zi e më zi e kanë çuar Shqipërinë, është shkatërruar tregu i lirë

Koncesionet dhe PPP-të, PD: Zi e më zi e kanë çuar Shqipërinë, është shkatërruar tregu i lirë

Jorida Tabaku

Ish deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka deklaruar se korrupsioni në qeveri me tenderat, sipas saj ka shkatërruar tregun dhe ka bërë të pamundur konkurrencën.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se investitorët e huaj ballafaqohen me raste korruptive në Shqipëri dhe u kërkohen pagesa të ndryshme.

"Jo rastësisht DASH evidenton situatën e rëndë të Shqipërisë në raport me investimet e huaja.

Korrupsioni është një pikë nevralgjike që lidhet me mungesën e dëshirës për investime të huaja kjo e shoqeruar me Mungesen e transparencës sidomos në prokurimet publike ka sjelle Kontrata të vështira për tu zbatuar.

Korrupsioni më qeveri dhe mbi të gjitha tendera është i gjithëpranishëm dhe bashkë me Rritjen e pakontrolluar të kontratave PPP ka shkatërruar tregun dhe ka bërë të pamundur konkurencën.

Investitorët e huaj ballafaqohen me raste korruptive dhe kërkesa për pagesa të tilla.

Jemi vendi më i korruptuar në rajon sipas Transparency International, kemi renditjen më të keqe për përthithjen e sipërmarrjeve inovative dhe gjithashtu përkeqesohemi nga viti në vit në Doing Business.

Zi e më zi e kanë çuar Shqipërinë; korrupsioni alarmant, koncesionet abuzive dhe PPP-të që kanë shkatërruar tregun e lirë.

Kjo nuk është e ardhmja e Shqipërisë as e ardhmja e shqiptarëve që humbasin vendet e punës. Shqipëria në punë është besimi, vizioni dhe beteja jonë", shkruan Tabaku.

Grafiku i publikuar nga ish deputetja e PD-së, Jorida Tabaku

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Babale: 11/09/2020 17:49

  Babale Tabaku By** Bardhaku

  Përgjigju
 • Tosi: 11/09/2020 17:22

  Tabakhone moj tabakhone Baba jot hajdut tirone Rri gjith diten ne mejhone A e sheh se cka na bone

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore