Konferenca anti-korrupsion, ministrja e Ekonomisë:Po punojmë që automatizimin e mbledhjes së taksave ta shtrijmë edhe në qeverisjen vendore

Po zhvillohet sot dita e tretë e Konferencës Kombëtare të Antikorrupsionit. Në fokus të konferencës do të jetë digjitalizimi, si mënyrë për të garantuar një mjedis më miqësor ndaj biznesit.

Ministrja e Ekonomisë dhe e Financave, Delina Ibrahimaj në fjalën e saj tha se sfidë për të ardhmen është që të gjitha shërbimet online në biznes të ofrohen edhe në qeverisjen vendore. Ibrahimaj tha se duhet të bëhet një automatizim i mbledhjes së të dhënave të taksave edhe në qeverisjen vendore.

‘Ka një sfidë shumë të madhe dhe sfida e madhe është ndërrimi i kulturës. Ka një rol kryesor të sektorit privat. Individët duhet të ndërgjegjësohet dhe të punojnë së bashku. Ministria e Financave që prej 2014 ka filluar një punë të jashtëzakonshme me qëllim ndërrimin e sistemit dhe me qëllim luftën ndaj korrupsionit. Nëpërmjet digjitalizimit duhet rritur transparencën, duke rritur bashkëpunimin me bizneset dhe individët. Ne duam të automatizimin e mbledhjes së të dhënave sa i përket taksave, ta shtrijmë edhe në qeverisjen vendore. Kemi synim të ngremë një sistem të unifikuar të taksave vendore e cila do të reduktojë hapësirën për abuzim në nivel qendror dhe kombëtar. Me digjitalizimin e shërbimeve shteti ka avancuar në krahasim me të gjitha vendet e Evropës. Rruga që kemi është e gjatë por kemi bërë shumë për të luftuar korrupsionin, e ardhmja është që të gjitha shërbimet online të ofrohen edhe në qeverisjen vendore. Të rrisim transaksionet ekonomike, e cila do të sjellë reduktim të korrupsionit.’- tha Ibrahimaj.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deputeti i PDK-së: BE obligim që të anëtarësojë Kosovën në Këshillin e Europës, do ishte një mësim për Serbinë

Deputeti i PDK-së: BE obligim që të anëtarësojë Kosovën në Këshillin e Europës, do ishte një mësim për Serbinë