Lufta në Ukrainë/ Norvegjia: NATO ka 2-3 vite kohë për t’u forcuar para një sulmi rus! Moska: Instruktorët ushtarakë të Perëndimit nuk do kenë imunitet nga sulmet tona

Lufta në Ukrainë/ Norvegjia: NATO ka 2-3 vite kohë për t’u forcuar para një sulmi rus! Moska: Instruktorët ushtarakë të Perëndimit nuk do kenë imunitet nga sulmet tona

Eirik Kristoffersen

NATO ka dy ose tre vjet kohë për t'u përgatitur para një sulmi rus kundër saj.

Ky është paralajmërimi nga shefi norvegjez i mbrojtjes, gjenerali Eirik Kristoffersen.

Instruktorët ushtarakë perëndimorë që disa vende, si Franca, mund të dëshirojnë t'i dërgojnë në Ukrainë "nuk do të mbrohen nga imuniteti",- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Nuk ka rëndësi nëse janë francezë”,- shtoi Peskov.

Nënpresidentja amerikane Kamala Harris dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan do të marrin pjesë në konferencën për paqen për Ukrainën', njoftoi në një deklaratë të hënën (2 qershor) Shtëpia e Bardhë.  Më 22 maj edhe Shqipëria konfirmoi pjesmarrjen në këtë konferencë, e cila do të mbahet në Zvicër më 15 qershor. 

Harris do të shkojë në Zvicër për të nënvizuar angazhimin e Uashingtonit në mbështetje të integritetit territorial dhe parimeve të Kartës së OKB-së dhe do të riafirmojë mbështetjen amerikane për popullin e Ukrainës, që po mbrohet nga agresioni rus, thuhet në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Kremlini ka thënë vazhdimisht se bisedimet për arritjen e paqes në Ukrainë duhet të përfshijnë edhe Rusinë, e cila nuk është ftuar për të marrë pjesë në këtë takim të nivelit të lartë.

Nga ana tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy falënderoi Filipinet për mbështetjen për Ukrainën përballë agresionit rus. Filipinet njoftuan se do të marrin pjesë në konferencën e paqes të organizuar nga Zvicra.

“I jam mirënjohës Filipineve për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, për pozicionin e qartë ndaj agresionit të Rusisë kundër vendit tonë dhe për mbështetjen e rezolutave të rëndësishme të OKB-së”, tha presidenti Zelenskyy.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba ishte në Singapor të dielën (2 qershor) dhe tha në një konferencë sigurie se Kina po ndihmonte përpjekjet ruse për të prishur konferencën e paqes të planifikuar në datat 15-16 qershor, duke u bërë trysni udhëheqësve të vendeve të tjera që të mos merrnin pjesë.

“Këto përpjekje për të prishur takimin e nivelit të lartë janë sistematike dhe janë në shkallë të paprecedentë”, tha ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Duke hedhur poshtë akuzat, zëdhënësja e ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning tha se duhet të mbështeten të gjitha përpjekjet që kontribuojnë për zgjidhjen paqësore të krizës.

Kina ka bërë thirrje për një konferencë paqeje me pjesëmarrje të barabartë të të gjitha palëve, përfshirë Rusinë. Rusia gjithashtu e ka quajtur një fiasko planin e paqes së zotit Zelenskyy, që kërkon tërheqjen e forcave ruse nga territoret ukrainase.

Sakaq, Shtetet e Bashkuara po kërkojnë mbështetjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për planin trefazor për Gazën e shpallur nga presidenti Joe Biden, i cili do të fillojë me një armëpushim gjashtë-javor dhe lirimin e disa pengjeve.

Ambasadorja e SHBA Linda Thomas-Greenfield tha se Shtetet e Bashkuara kishin shpërndarë një projekt-rezolutë tek 14 anëtarët e tjerë të Këshillit që do të mbështesnin propozimin.

 "Shumë liderë dhe qeveri, përfshirë rajonin, e kanë miratuar këtë plan dhe ne i bëjmë thirrje Këshillit të Sigurimit që t'i bashkohet atyre në thirrjen për zbatimin e kësaj marrëveshjeje pa vonesë dhe pa kushte të mëtejshme," tha ai në një deklaratë.

Drafti i shkurtër i rezolutës, do të mirëpriste marrëveshjen e 31 majit të shpallur nga Biden dhe do t'i bënte thirrje Hamasit ta pranojë plotësisht atë dhe të zbatojë kushtet e tij.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:14
Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Javët e ardhshme do të jenë vendimtare

1716838741_volodymyrzelensky.JPG

Volodymyr Zelensky

“Është vetëm fillimi i qershorit, por javët e ardhshme do të përcaktojnë për sa i përket mbështetjes së botës për Ukrainën, me samitin e paqes, në aspektin e marrëdhënieve me BE-në, pozicionet e vijës së parë dhe prodhimi i brendshëm'.

Kështu është shprehur  presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në mesazhin e tij të mbrëmjes.

Ora 21:46
Macron do të presë Zelensky në Elysee të premten

1717530537_ytjtrjyytrjtryj.JPG

Presidenti francez Emmanuel Macron do të presë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky në Pallatin Elysee të premten, për të diskutuar "nevojat" e Ukrainës përballë Rusisë, njoftoi presidenca franceze të martën. .

“Në një kohë kur sulmet ruse po intensifikohen vazhdimisht, dy presidentët do të diskutojnë situatën në terren dhe nevojat e Ukrainës si një vazhdim i Konferencës së Mbështetjes së Ukrainës të mbajtur në Elysee në shkurt. 26",-thuhej në deklaratë. 

Ora 17:28
Moska: Instruktorët ushtarakë të Perëndimit në Ukrainë nuk do kenë imunitet nga sulmet tona

1716639905_luftaneukraine.JPG

Instruktorët ushtarakë perëndimorë që disa vende, si Franca, mund të dëshirojnë t'i dërgojnë në Ukrainë "nuk do të mbrohen nga imuniteti",- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Nuk ka rëndësi nëse janë francezë”,- shtoi Peskov.

Komandanti i forcave ukrainase, Oleksander Sirski, spekuloi javën e kaluar se Franca së shpejti do të dërgonte instruktorë dhe u kërkoi partnerëve të tjerë perëndimorë t'i bashkohen "projektit ambicioz" të Parisit.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, nuk e kishte përjashtuar dërgimin e ushtarëve francezë në Ukrainë.

Ora 16:47
Norvegjia: NATO ka 2-3 vite kohë për t’u forcuar para një sulmi rus

1717512534_hgfkfkgfkgfkgfkf.JPG

Eirik Kristoffersen

NATO ka dy ose tre vjet kohë për t'u përgatitur para një sulmi rus kundër saj.

Ky është paralajmërimi nga shefi norvegjez i mbrojtjes, gjenerali Eirik Kristoffersen, raporton Telegrafi.

Duke diskutuar aftësinë e Rusisë për të fuqizuar forcat e saj gjatë luftës në Ukrainë, gjenerali Eirik Kristoffersen tha se aleanca një kohë prej “2-3 vitesh për të rindërtuar forcat tona, ndërsa mbështesim Kievin".

Në janar, ministri gjerman i Mbrojtjes paralajmëroi se Rusia mund të sulmojë NATO-n në 5-8 vitet e ardhshme.

Ora 11:37
Forcat ruse kanë sulmuar Ukrainën 2200 herë në 24 orë! Kiev: 790 fëmijë janë vrarë në konfliktin me Moskën që nga viti 2014

Në 24 orët e fundit, forcat ruse kanë sulmuar qytetet dhe fshatrat e Ukrainës 2200 herë: tha Andriy Kovaliov, zëdhënës i Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës, citon Ukrinform.

“Okupatorët rusë kryen tre sulme me raketa kundër pozicioneve të trupave ukrainase dhe zonave të populluara duke përdorur 8 raketa, 62 sulme ajrore, duke përfshirë 56 bomba ajrore, kryen 2200 sulme, përfshirë 128 me përdorimin e sistemeve raketore”, tha ai, duke shtuar se Kremlini humbi 1,290 ushtarë gjatë ditës së kaluar, duke sjellë humbjet totale në rreth 512,420.

Nga ana tjetër Komisioneri për të Drejtat e Njeriut të Parlamentit të Ukrainës Dmytro Lubinets me anë të një mesazhi në Telegram ka deklaruar se që nga viti 2014, agresioni i armatosur i Rusisë kundër Ukrainës ka shkaktuar vdekjen e të paktën 790 fëmijëve.

Komisioneri theksoi se çdo tragjedi e tillë shërben si dëshmi e mëtejshme e gjenocidit kundër popullit ukrainas dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për vrasjen e fëmijëve dhe për të parandaluar viktima të tjera.

Ora 11:02
Scholz: Përdorimi i armëve për të goditur Rusinë nuk do të kontribuojë në përshkallëzim

1715002972_olafscholz.JPG

Foto: Olaf Scholz

Zgjedhja e Gjermanisë për të lejuar Kievin të përdorë armë gjermane për të goditur territorin rus nuk sjell ndonjë rrezik përshkallëzimi.

Kështu është shprehur kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë të dhënë së fundmi.

 "Ne jemi të sigurt se kjo nuk do të kontribuojë në një përshkallëzim sepse - siç tha edhe presidenti amerikan - është vetëm një çështje që ka të bëjë me aftësinë për të mbrojtur një qytet të madh si Kharkiv, për shembull, tha Scholz.

Vendimi - siguroi më pas ai - u mor "me kujdes" së bashku me "miqtë dhe aleatët".

“Dhe qytetarët gjermanë mund të llogarisin faktin se unë nuk do të lejoj asnjë formë presioni që të më bindë të marr një vendim që nuk është i drejtë ose i përshtatshëm për momentin”, thekson Scholz.

S.B/K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Këshilli i BE-së merr vendimin, u heq vizat serbëve të Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

Këshilli i BE-së merr vendimin, u heq vizat serbëve të Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë