Konferenca për rolin e Kosovës
Berisha largohet, Rama merr fjalën

Konferenca për rolin e Kosovës <br />Berisha largohet, Rama merr fjalën
TIRANE - Konferenca shkencore për rolin e Kosovës në 100-vjetorin e shtetit shqiptar uli në një tryezë Kryeministrin Berisha dhe kreun e PS-së, Edi Rama.

Si Kryeministri Berisha ashtu dhe kreu i PS-së i cili synon të jetë Kryeministri i ardhshëm pas zgjedhjeve të 2013-tës, kanë nënvizuar se detyrim madhor është puna për realizimin e idealit të bashkimit kombëtar të shqiptarëve kudo që ndodhen.

Ndërsa nuk mund të kalojë në heshtja ndasia mes tyre, pasi në momentin kur kreu i PS-së do të mbante fjalën Kryeministri është larguar nga konferenca.

Kryeministri Sali Berisha është shprehur se detyrimi madhor i çdo shqiptari është të punojë për realizimin e idealit të bashkimit kombëtar të shqiptarëve kudo që ndodhen.

”E drejta e bashkimit kombëtar është e shenjtë dhe askush nuk mund të cenojë para saj por ajo duhet të udhëhiqet nga interesi komëbtar dhe interesi është që të mos e humbasim asnjë lloj kufiri. Çdo lloj rivizatimi do të shoqërohej me humbjet e territoreve të tjera. Ne jemi të përkohshëm, trojet janë të përhershme”, u shpreh Berisha.

Në konferencën shkencore të organizuar nga Ambasada e Kosovës në Shqipëri, Rama theksoi se kufinjtë mund të jenë të kapërcyeshëm, duke shtuar se në marrëdhëniet mes dy vendeve duhet të shihet përpara.

(eç/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të dielën në Tiranë, takim me Ramën dhe Nikollën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të dielën në Tiranë, takim me Ramën dhe Nikollën