Konfiktohen Koreja e Jugut dhe Japonia, SHBA ndërmjetëson për paqtim

Koreja e Jugut ka njoftuar se nuk dëshiron më të zgjasë paktin për shkëmbimin e informacionit ushtarak me Japoninë.

Vrazhdësia më e fundit midis Seulit dhe Tokios, e shkaktuar nga vendimi japonez i G20 për të kufizuar eksportin e tre materialeve themelore për industrinë koreane të gjysmëpërçuesve, ka nisur të thellohet.

Dizimpenjimi i Seulit shqetëson Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Marrëveshja e ndarjes së informacioneve midis Japonisë dhe Koresë së Jugut, e nënshkruar në vitin 2016, fuqimisht "sponsorizohet" nga Shtetet e Bashkuara.

Të dy vendet në fakt janë aleatët më të mëdhenj amerikanë në rajon dhe bashkëpunimi i tyre është thelbësor për monitorimin e veprimtarive raketore të Koresë së Veriut dhe kontrollit të Kinës.

"Ne jemi të zhgënjyer me vendimin që Korea e Jugut kanë marrë në lidhje me marrëveshjen e shkëmbimit të informacionit - tha Presidenti amerikan Mike Pompeo - ne i kërkuam secilës nga të dy vendet të vazhdojnë dialogun".

Mike Pompeo, Sekretari i Shtetit i SHBA tha gjithashtu se: Nuk ka dyshim se interesat e përbashkëta të Japonisë dhe Koresë së Jugut janë të rëndësishme dhe janë të rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri japonez Shinzo Abe gjithashtu i kërkoi Koresë së Jugut të mos braktisë shkëmbimin e informacioneve dhe foli për një marrëdhënie të kompromentuar të besimit.

Por megjithë kërcënimin e vazhdueshëm nga Koreja e Veriut, marrëdhëniet diplomatike-tregtare midis dy bashkëbiseduesve janë në nivelet më të ulëta historike, me bojkotimin e mallrave dhe shërbimeve japoneze.

"Në këtë situatë, qeveria mendon se mbajtja e marrëveshjes së shkëmbimit të informacionit të inteligjencës, e nënshkruar me qëllim të shkëmbimit të informacionit të ndjeshëm të sigurisë ushtarake, nuk i shërben interesave kombëtare", tha Kim You-geun, zv / drejtori i Koresë së Jugut për sigurinë kombëtare.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Deklarata e ambasadores Yuri Kim, a duhet ta pranojë Basha marrëveshjen për Reformën Zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Covid, 6 muaj pas rastit të parë...Çfarë nuk dimë ende për koronavirusin që ka gjunjëzuar botën?