Konfliktet e Ukrainës, Franca, Rusia dhe Gjermania mblidhen për të ‘sheshuar gjakrat’

Rusia, Franca dhe Gjermania njoftuan të hënën se ministrat e tyre të jashtëm së shpejti mund të takohen për të diskutuar konfliktin në vazhdim në Ukrainën lindore.

Moska tha se Presidenti Vladimir Putin, homologu i tij francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel udhëzuan ministrat të punojnë drejt një takimi gjatë një telefonate të përbashkët të hënën.

Sipas Kremlinit, ajo do të zhvillohej brenda kuadrit të "Katër Normandisë" - e cila zakonisht mbledh së bashku zyrtarë nga Moska dhe Kievi nën ndërmjetësinë e Parisit dhe Berlinit.

Kremlini nuk tha në deklaratën e tij nëse Ukraina do të merrte pjesë në takim. Megjithatë presidenca franceze tha se ajo duhet të përfshijë Ukrainën.

Presidenca gjithashtu tha në një deklaratë se Macron dhe Merkel mbajtën një telefonatë me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskiy para se të flisnin me Putinin.

Zëdhënësi i Merkel Steffen Seibert gjithashtu konfirmoi planet për takimin, për të cilin ende nuk është caktuar një datë.

Kremlini tha se udhëheqësit kishin udhëzuar ministrat e tyre të jashtëm të "intensifikonin kontaktet dhe punën e tyre" pas një situate "të vështirë" në Ukrainën lindore.

Udhëheqësit gjithashtu ranë dakord të marrin në konsideratë organizimin e një samiti, thanë deklaratat ruse dhe gjermane.

Gjatë telefonatës, Putini akuzoi autoritetet e Kievit për "shmangien kokëfortë" të përmbushjes së marrëveshjeve të arritura në bisedimet e paqes.

Franca dhe Gjermania kanë qenë ndërmjetës në konfliktin midis Kievit dhe separatistëve pro-Moskës që nga viti 2015 në të ashtuquajturin format Normandi dhe kanë mbikëqyrur një armëpushim të brishtë.  Angela Merkel vizitoi Moskën dhe Kievin në gusht.

Më pas, ajo më pas shprehu shpresën se bisedimet e paqes mbi konfliktin midis Kievit dhe separatistëve pro-rusë do të vazhdonin pasi ajo të largohej nga pushteti.

Ushtria ukrainase është e përfshirë në një konflikt të nxehtë me luftëtarët e shkëputur në rajonet Donetsk dhe Luhansk që shpërthyen pasi Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë në 2014.

Konflikti ka marrë më shumë se 13,000 jetë.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë akuzojnë Rusinë për dërgimin e trupave dhe armëve për të mbështetur separatistët, gjë që Moska e mohon.

Bashkimi Evropian vendosi të hënën sanksione ndaj tetë zyrtarëve të tjerë të akuzuar për shënjestrimin e kundërshtarëve të konfiskimit të Krimesë nga Rusia, përpara një vizite në Kiev nga zyrtarët kryesorë të bllokut.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Virozat/ Shtohen patologjitë respiratore te fëmijët në kopshte! 40 vizita në ditë në një qendër shëndetësore