Kongresmeni amerikan 61-vjeçar vdes nga kanceri

Kongresmeni amerikan 61-vjeçar vdes nga kanceri

Kongresmeni demokrat amerikan nga Virginia, Donald McEachin, ka vdekur në moshën 61-vjeçare nga kanceri në zorrë, i cili e vuante këtë sëmundje që nga viti 2013, deklaroi shefja e stafit të tij, Tara Rountree.

 “Derisa të zgjidhet një përfaqësues i ri, zyra jonë do të qëndrojë e hapur dhe do të vazhdojë t'u shërbejë zgjedhësve tanë”, tha ajo, raportojnë mediat e huaja.

Nuk u njoftuan detaje rreth një seance speciale për të zëvendësuar McEachin, por pavarësisht nga rezultati, republikanët pritet të mbajnë një shumicë të vogël ndaj demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Me pikëllim të madh i bashkohem sonte banorëve të Virxhinias në zi për humbjen e kongresmenit Donald McEachin: një kampion i palodhur për familjet e Virxhinias dhe një forcë për mundësi ekonomike dhe drejtësi mjedisore”, tha në një deklaratë kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Republikanët fituan të paktën 220 vende në zgjedhjet e 8 nëntorit kundrejt 213 nga demokratët, me pesë vende ende për t'u përcaktuar.

McEachin mundi sfiduesin republikan Leon Benjamin Sr. me rreth 30 pikë në distriktin e katërt të kongresit të Virxhinias, i cili përfshin kryeqytetin e shtetit, Richmond.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius, moti për sot

Temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius, moti për sot