Konsum rekord energjie
HEC-et nën nivelin normal

Konsum rekord energjie<br />HEC-et nën nivelin normal
TIRANE- Rritja e konsumit të energjisë elektrike dhe mungesa e reshjeve gjatë muajve të vjeshtës po bëjnë që të importohen sasi të mëdha energjie nga jashtë vendit. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare dhe CEZ Shpërndarje po vijojnë edhe këto ditë të importojnë energji, teksa në vend po bien reshje të dendura dëbore. Por, këto depozitohen si rezerva ujore, që do të bëhen të përdorshme vetëm në pranverë, ku ngrihen temperaturat. Aktualisht, konsumi në vend ka arritur mbi 25 milionë kilovatorë energji gjatë 24 orëve, ndërsa një vit më parë në të njëjtën periudhë, konsumi nuk kalonte shifrën 24 milionë kilovatorë. Aktualisht niveli i Fierzës është 263.46 metra mbi nivelin e detit, që shënon një nivel të ulët historik të këtij hidrocentrali, i cili rreth një vit më parë kaloi mbi 286 metra. Këtë vit moti nuk u tregua "zemërgjerë" me KESH-in, duke mos sjellë reshje, çka ka detyruar importimin e dhjetëra milionë eurove energji, ndërsa priten të tjera sasi importesh. Importi aktualisht bëhet në masën 80% nga CEZ-i e pjesa tjetër nga KESH.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet