Kontroll në shtëpinë e ish-ministrit të brendshëm të Ukrainës, pjesë e hetimit për rrëzimin e helikopterit të muajit të kaluar

Kontroll në shtëpinë e ish-ministrit të brendshëm të Ukrainës,  pjesë e hetimit për rrëzimin e helikopterit të muajit të kaluar

Arsen Avakov

Prona e ish-ministrit të brendshëm të Ukrainës, Arsen Avakov është kontrolluar në lidhje me një hetim për përplasjen vdekjeprurëse të helikopterit muajin e kaluar.  Përplasja ndodhi pak jashtë Kievit dhe vdiqën  14 persona, duke përfshirë ministrin e brendshëm në atë kohë, Denis Monastyrsky. 

Avakov mbajti rolin kur helikopteri Super Puma i përfshirë në përplasje "u ble" si pjesë e një kontrate që nga viti 2018.  Politikani ka mohuar çdo keqbërje dhe tha se kontratat u miratuan nga parlamenti.  Ukraina nisi një hetim menjëherë pas rrëzimit, duke thënë se do të shqyrtojë të gjitha shkaqet e mundshme – duke përfshirë gabimin e pilotit, mosfunksionimin teknik dhe sabotimin.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Moska po përgatit përshkallëzim maksimal! SHBA gati paketën 2 mld dollarë! Kremlini: Shpërblim për ushtarët që shkatërrojnë tanket 'Abrams' dhe 'Leopard'


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’