Kontrolli i produkteve të sallamerisë që tregtohen në markete e fast food, AKU ndëshkon 13 subjekte në Vlorë! Hedhin mishin në govata para paketimit

13 subjekte tregtimi, kryesisht të produkteve të mishit, u gjobitën nga Autoriteti Kombëtar I Ushqimit, në Qarkun e Vlorës, pasi u konstatuan me shkelje.

Sipas fotove që publikon AKU, produktet e sallamit të mishit dhe vezëve në dyqane e fast-food tregtoheshin pa asnjë kusht higjieno-sanitar.

Gjobat u vendosën në vlerën 6 milionë e 150 mijë lekë, si dhe u krye bllokimi i rreth 22 mijë kokrra vezë dhe produkte sallamarie të pasigurta për konsum.

AKU ka kosntatuar mungesë gjurmueshmërie, etiketimi, kundër-etiketë në gjuhën shqipe dhe vezë të vendosura në kuti pa vulë dhe logon përkatëse.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Sot ndeshja me Kroacinë, spektakël në Hamburg! Shihni marshimin e shqiptarëve 

VIDEO/ Sot ndeshja me Kroacinë, spektakël në Hamburg! Shihni marshimin e shqiptarëve