Tërmet në Korçë... sërish në ditën e parë të muajit si në qershor dhe nëntor

Tërmet në Korçë... sërish në ditën e parë të muajit si në qershor dhe nëntor

Foto ilustruese nga tërmeti i kaluar

KORÇË- Një tërmet me magnitudë 3.7 ballë e shkallës Rihter është regjistruar paditen e kësaj të mërkure në qytetin e Korçës. Sipas Institutit të Gjeoshkencave epiqendra e tërmetit ka qenë në fshatin Vishocice, 6 km nga Bilishti. 

Kjo lëkundje është ndjerë tek qytetarët, megjithatë nuk është raportuar për të lënduar apo dëme materiale. Ajo që bën përshtypje, është se tre tërmetet që kanë rënë së fundit në Korçë janë regjistruar në ditën e parë të muajit, më konkretisht në 1 qershor, 1 nëntor dhe së fundmi 1 janar.

Ndërkohë, mëngjesin e sotëm në orën 03:53 është ndjerë lëkundje tërmeti me magnitudë 3.5 ballë e shkallës Rihter, tek Kepi i Rodonit. 

Sizmiologu Rrapo Ormeni, në deklarata që ka dhënë në herët në studion e Report Tv, ka deklaruar se lëkundje në këtë shkallë janë krejtësisht normale dhe se nuk ka vend për panik. Pas tërmetit të 26 nëntorit, me magnitutë 6.3 ballë i shkallës Rihter, derisa toka të gjejë qetësi, shpjegojnë sizmiologët, do të regjistrohet disa pas lëkundje, por vendosin theksin se nuk janë të rrezikshme.

Institutit të Gjeoshkencave informacione për tërmetin në Korçë

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, Prokuroria e Tiranës shpall mos kompetencë, ia kalon dosjen SPAK-ut

Skandali te Onkologjiku, Prokuroria e Tiranës shpall mos kompetencë, ia kalon dosjen SPAK-ut