Korça ‘pushtohet’ nga dëbora/ Në fshati Panarit 200 qytetarë të bllokuar, ende nuk ka ndërhyrje

Pas orës 5 të mëngjesit të sotëm i gjithë qarku i Korçë është 'pushtuar' nga dëbora.

Intensiteti i reshjeve të dëborës është më i lartë në zonat malore ku reshjet janë të shoqëruara edhe me erë të fortë, ndërsa temperaturat janë ulur ndjeshëm.

Në Dardhë dhe në Voskopojë, trashësia e dëborës shkon deri në 10 cm.

Firmat kontraktore ndodhen ne terren duke punuar me mjete borëpastruese dhe kriposje për të mbajtur rrugët të hapura.

Qarkullimi rekomandohet me zinxhirë ne ato akse ku trashësia e bores është më e madhe dhe në disa vende ka dhe shtresa akulli si Qafa e Qarrit që lidh qytetin e Korçës me Ersekën, rruga Voskop-Voskopoje si dhe rruga që të çon drejt fshatit turistik te Dardhës.

Ndërkohë prej më shumë se një muaji vijojnë të jenë të bllokuar nga bora 200 banore në fshatin Panarit ku deri më tani nuk është ndërhyrë për hapjen e rrugës. Reshjet që përfshinë juglindjen mëngjesin e kësaj të shtune duket se do të vështirësojnë edhe më tepër situatën për 40 familje ne fshatin Panarit.


Lajmi kryesor:

Dëbora përfshin Shqipërinë! Probleme në disa akse kombëtare, zonat problematike! Ndalohet qarkullimi i mjeteve të rënda deri të hënën


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha rreth 3 orë në takim me krerët e degëve të PD