Korçë, arrestohet agjentja e shërbimeve postare, nëpërmjet mashtrimit dyshohet se përvetësoi 3 milionë euro

Një agjente e shërbimeve postare private është arrestuar pasi akuzohet se përmes mashtrimit ka përfituar shuma të mëdha monetare. Sipas policisë dyshohet se korçarja Alma Beqiri ka mundur të përvetësojë 3 milionë euro për një periudhë 2 vjeçare.

Mësohet se 46 vjeçarja ushtronte funksionin e agjentes në postën private “Adex” në Korçë dhe Pogradec.  E arrestuara shpërndante pako të ndryshme postare, për llogari të subjekteve të treta dhe shumat monetare që i arkëtonte nga klientët, nuk i ka derdhur në llogarinë e subjekteve tregtare shitëse dhe as tek kompania që kryente këtë shërbim.

 Nga veprimet e thelluara hetimore rezulton se kjo shtetase, gjatë periudhës 2021-2023, në të cilën ushtronte funksionin e agjentes së shërbimeve postare private në Korçë dhe Pogradec, dyshohet se nëpërmjet mashtrimit, ka përvetësuar shumën 3 000 000 euro" informoi sot policia e Korçës.

Si u zbulua?

Burimet për Report TV bëjnë me dije se hetimi ka filluar pak muaj më parë, pas denoncimeve të bëra nga kompania postare, dhe disa biznese të cilat operonin online dhe dërgonin porositë e tyre tek klientët në Korçë. Sipas të dhënave, mësohet se pasi qytetarët që kishin bërë porosi nga këto biznese merrnin pakot e tyre dhe kryenin pagesën por 46 vjeçarja nuk ua dorëzonte këto pagesa bizneseve duke i mashtruar.

Persona të tretë edhe pse kryen pagesa për shërbimin e marrë, rezultonin përsëri debitorë kundrejt ADEX. 

Ku shkuan 3 milionë euro?  

"Shumën e konsiderueshme të përfituar, kjo shtetase dyshohet se e ka investuar në blerjen e pasurive të paluajtshme dhe të bizneseve tregtare, në emër të vet dhe të familjarëve të saj' informoi sot policia e Korçës.

Operacioni policor u kodua "Postmail" dhe u finalizua pas hetimeve të thelluara 2-mujore nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në drejtimin e Prokurorisë së Korçës. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 automjete, në përdorim nga 46-vjeçarja. Vijon puna për identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të tjerë, të dyshuar të implikuar në këtë skemë mashtrimi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:46
Si funksiononte skema e mashtrimit 3 milionë euro, Alma Beqiri nuk veproi e vetme

1685777875_almabeqiri.jpeg

Policia po heton për të zbuluar persona të tjerë të përfshirë në skemën e mashtrimit përmes së cilës sipas policisë Alma Beqiri, dyshohet se ka mundur të përvetësojë 3 milionë euro për një periudhë 2 vjeçare.

46 vjeçarja punonte si agjente e shërbimeve postare të postës private ADEX në Korçë dhe dërgonin porositë e tyre tek klientët.

Si funksiononte skema?

Posta kishte marrëveshje me kompani private që operonin online. Në momentin që dorëzonte materialet e dërguara, paratë e shërbimit nuk shkonin në llogari të postës por për llogari të vetë agjentes.

Sipas policisë përgjatë periudhës 2021-2023, në të cilën ushtronte funksionin e agjentes së shërbimeve postare private në Korçë dhe Pogradec, dyshohet se nëpërmjet mashtrimit, ka përvetësuar shumën 3 000 000 euro" informoi sot policia e Korçës.

Sigurimi këtyre fitimeve të mëdha janë dukur dhe në jetesën ndryshe që 46 vjeçarja kishte filluar të bënte në këto dy vite, informon gazetari i Report TV në Korçë, Armand Braho.

Policia thotë se të ardhurat investoheshin blerjen e pasurive të paluajtshme dhe të bizneseve tregtare, në emër të vet dhe të familjarëve të saj.

Operacioni policor u kodua "Postmail" dhe u finalizua pas hetimeve të thelluara 2-mujore nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në drejtimin e Prokurorisë së Korçës. 

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 automjete, në përdorim nga 46-vjeçarja.

Ora 09:42
Mashtroi përmes postës private duke përvetësuar 3 mln euro, kush është 46-vjeçarja që u arrestua nga policia në Korçë

1685777875_almabeqiri.jpeg

Alma Beqiri, agjente e shërbimeve postare private është arrestuar nga policia e Korçës pasi akuzohet se përmes mashtrimit ka përvetësuar shuma të mëdha monetare.

Sipas policisë dyshohet 46-vjeçar përmes mashtrimit ka mundur të përvetësojë 3 milionë euro për një periudhë 2 vjeçare. Report Tv ka siguruar foton e 46-vjeçares nga Korça, e cila ka përvetësuar shumat përmes postës 'Adex'.

Denoncimi për Alma Beqirin është kryer nga vetë kompania postare private ADEX, por edhe nga disa persona të tretë të cilët kryen pagesa për shërbimin e marrë, por rezultuan përsëri debitorë kundrejt ADEX. Këta të fundit deklaruan që kishin kryer pagesat rregullisht pas marrjes së shërbimit.

Alma Beqiri ishte menaxhere e postës private në Korçë dhe e gjithë vlera e përvetësuar monetare është mbledhur në rreth 2 vite. Momentalisht policia po heton persona të tjerë të lidhur me të, bëhet fjalë për punonjës të tjerë brenda postës dhe familjar të te arrestuarës, që dyshohet se kanë bashkëpunuar për përvetësimin dhe fshehjen e parave të përfituara.

S.G/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/06/2023 01:45

  Pse i sekuestruan vetem makinat kur thuhet qe parate e vjedhura i ka investuar ne pasuri te patundshme?!

  Përgjigju
 • Scutari: 03/06/2023 14:39

  E gjitha kjo vjen nga informaliteti që ka kapluar çdo hallkë të ekonomisë shqiptare fund e krye!

  Përgjigju
 • Agron: 03/06/2023 14:20

  Na i keni nxjerr nga qejfi fare keto shuma te frikshme ,njera mbi 3 mil euro,tjetra mbi 500 mij euro per avokatin,pastruesja me soben plot euro,etj etj raste si ai ushtari i fullanit qe vodhi miliarda.e keni humb fare sensin e vleres se parase behet ndonje film andej nga usa dhe per nje valixhe me 1 milion usd vriten nja 20 vete ne film e si gezon njeri ketu te ne fitohen milionat si me qene letra higjenike.

  Përgjigju
 • Bardhyl: 03/06/2023 10:04

  Pse nuk thua se ska asnje lloj kontrolli dhe ndjenje pergjesie se ka dall teoria qe sejcili mbane pergjesi vete per punen qe bene ddhe shefat e kontrrollet bejne qejf e fryjne syt.3 vjet qe ajo vjedh dhe shteti fryn syt.Rrumpall,deti eshte ber kos dhe te gjithe te fusim garuzhdet dhe me me luge.

  Përgjigju
 • Yxtro: 03/06/2023 09:47

  Pse kapen kaq vonë pas 3+ vitesh dhe dëmi 3 milion euro? Mos ka paguar kjo të mos e kapni ?

  Përgjigju
  • Astriti: 03/06/2023 22:56

   Normal Babai i saj eshte i njohur ne Korce

 • A. N.: 03/06/2023 09:39

  Keto femrat te fikin deren kur i futen vjedhjeve. Mire qe na vjedhin zemrat por tani kane filluar edhe me na zbraze kuletat.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë: Në prapavijën e sulmit në Zveçan mund të jetë një mbështetje e madhe

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë: Në prapavijën e sulmit në Zveçan mund të jetë një mbështetje e madhe