Koreja e Jugut bashkon 'forcat' me Japoninë dhe SHBA për të sanksionuar Korenë e Veriut

Koreja e Jugut bashkon 'forcat' me Japoninë dhe SHBA për të sanksionuar Korenë e Veriut

Mbledhja e delegacioneve në Indonezi

Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara do të koordinojnë sanksionet dhe do të mbyllin boshllëqet në regjimin e sanksioneve ndërkombëtare kundër Koresë së Veriut, tha të martën i dërguari i Seulit për Korenë e Veriut.

Kim Gunn, Përfaqësuesi Special i Koresë së Jugut për Çështjet e Paqes dhe Sigurisë së Gadishullit Korean, tha në një takim në kryeqytetin indonezian Xhakarta me homologët e tij amerikanë dhe japonezë se Koreja e Veriut "po bëhej më agresive dhe flagrante në kërcënimin e saj bërthamor".

 “Provokimi i mëtejshëm i Koresë së Veriut do të përballet me një përgjigje të fortë dhe të bashkuar nga komuniteti ndërkombëtar”, tha ai.

Të tre vendet vendosën më shumë sanksione këtë muaj ndaj zyrtarëve të Koresë së Veriut të lidhur me programet e armëve të vendit pas testit të raketës balistike ndërkontinentale të Phenianit.

Sanksionet pasojnë një test ICBM të 18 nëntorit nga Koreja e Veriut, pjesë e një serie prej më shumë se 60 lëshimesh raketash këtë vit, dhe mes shqetësimeve se mund të jetë gati të rifillojë testimin e armëve bërthamore, i cili është pezulluar që nga viti 2017.

Dekada të sanksioneve të udhëhequra nga SHBA-ja nuk kanë arritur të ndalin programet gjithnjë e më të sofistikuara të raketave dhe armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Kim i Koresë së Jugut tha se Kina, aleati më i ngushtë i Koresë së Veriut, kishte aftësinë për të ndikuar në Phenian dhe shpresonte se Pekini "do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në këtë drejtim".

Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Korenë e Veriut Sung Kim tha në takimin e së martës në Xhakartë se sjellja e Phenianit paraqet një nga sfidat më serioze të sigurisë për rajonin dhe më gjerë.

"DPRK paraqet sfida që mund të trajtohen me sukses vetëm kur komuniteti ndërkombëtar qëndron së bashku dhe flet me një zë të unifikuar," tha Kim, duke përdorur inicialet e emrit zyrtar të Koresë së Veriut, Republika Popullore Demokratike e Koresë

Ndërkohë, Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme Japoneze për Byronë e Çështjeve të Azisë dhe Oqeanit, Funakoshi Takehiro, tha se tre aleatët e kishin ngritur bashkëpunimin e sigurisë në një nivel të paprecedentë.

Ai tha se treshja do të shqyrtojë të gjitha opsionet duke përfshirë aftësitë kundër sulmeve dhe do të jetë më vigjilente ndaj kërcënimit kibernetik të Koresë së Veriut, ndërsa shtoi se të tre vendet do të "mbesin të hapura për dialog" me Phenianin.

Japonia kohët e fundit caktoi tre subjekte dhe një individ për sanksione të reja, duke përfshirë Grupin Lazarus të dyshuar për kryerjen e sulmeve kibernetike.

Kina dhe Rusia kanë bllokuar përpjekjet e fundit për të vendosur më shumë sanksione të Kombeve të Bashkuara, duke thënë se ato duhet të lehtësohen për të nisur bisedimet dhe për të shmangur dëmtimin humanitar. Kjo e ka lënë Uashingtonin të përqendrohet në përpjekjet e tij me Korenë e Jugut dhe Japoninë, si dhe me partnerët evropianë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)