Koreja e Veriut konfirmon testimin e raketës nga treni mes sanksioneve të reja

Pheniani thotë se stërvitja kishte për qëllim 'kontrollimin dhe gjykimin' e aftësisë së armëve që godasin një 'shënjestër të caktuar' në Detin Lindor raporton Al Jazeera.

Koreja e Veriut konfirmoi të shtunën se testoi raketat balistike nga një tren në atë që u pa si një hakmarrje e dukshme ndaj sanksioneve të reja të vendosura nga Shtetet e Bashkuara. Agjencia Qendrore e Lajmeve e Koresë së Veriut (KCNA) tha se stërvitja kishte për qëllim "kontrollimin dhe gjykimin e aftësive në procedurat e veprimit" të raketës, duke shtuar se dy raketat e drejtuara goditën një objektiv të caktuar në Detin Lindor.

Raporti i mediave shtetërore të Koresë së Veriut erdhi një ditë pasi ushtria e Koresë së Jugut tha të premten se zbuloi lëshimin e dy raketave në det nga vendi fqinj i saj, në atë që është bërë lëshimi i tretë i armëve këtë muaj. Nisja erdhi disa orë pasi Ministria e Jashtme e Phenianit lëshoi ​​një deklaratë duke qortuar SHBA-në për vendosjen e sanksioneve të reja mbi testet e mëparshme të Veriut dhe paralajmëroi për veprime më të forta dhe më të qarta nëse Uashingtoni mban "qëndrimin e tij konfrontues". Koreja e Veriut, muajt e fundit, ka shtuar testet e raketave të reja të dizajnuara për të mposhtur mbrojtjen raketore në rajon mes mbylljeve të kufijve të lidhura me pandeminë dhe ngrirjes së diplomacisë bërthamore me SHBA-në. Disa ekspertë thonë se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un po i kthehet një teknikë të provuar dhe të vërtetë të presionit ndaj vendeve fqinje dhe SHBA-së me lëshime raketash dhe kërcënime të egra përpara se të ofrojë negociata që synojnë nxjerrjen e lëshimeve. KCNA tha se stërvitja e së premtes kishte për qëllim kontrollimin e gjendjes vigjilente të regjimentit të raketave hekurudhore të ushtrisë së saj.  Trupat u zhvendosën me shpejtësi në vendin e lëshimit pasi morën urdhrin e testimit të raketës në një njoftim të shkurtër dhe qëlluan dy raketa “të drejtuara taktike” që goditën me saktësi një objektiv detar, thuhet në raport.

Gazeta Rodong Sinmun e Koresë së Veriut publikoi foto të atyre që dukej të ishin dy raketa të ndryshme që fluturonin lart nga makinat hekurudhore të zhytura në tym. Cheong Seong-chang, një analist në Institutin privat Sejong në Korenë e Jugut, tha se Koreja e Veriut ka të ngjarë të organizojë një lëshim që nuk ishte planifikuar më parë për të demonstruar kundërshtimin e saj ndaj sanksioneve të SHBA. Raketat e lëshuara nga makinat hekurudhore dukej se ishin një armë me karburant të ngurtë me rreze të shkurtër veprimi që Koreja e Veriut e ka modeluar me sa duket sipas sistemit të lëvizshëm balistik rus Iskander. E testuar për herë të parë në vitin 2019, raketa është projektuar të jetë e manovrueshme dhe të fluturojë në lartësi të ulëta, duke përmirësuar potencialisht shanset e saj për të shmangur dhe mposhtur sistemet e raketave. Koreja e Veriut i lëshoi ​​për herë të parë këto raketa nga një tren në shtator të vitit të kaluar si pjesë e përpjekjeve të saj për të diversifikuar opsionet e saj të lëshimit, e cila tani përfshin automjete të ndryshme dhe përfundimisht mund të përfshijë nëndetëse, në varësi të përparimit të vendit në ndjekjen e aftësive të tilla.

Gjuajtja e një rakete nga një tren mund të shtojë lëvizshmërinë, por disa ekspertë thonë se rrjetet e thjeshta hekurudhore të Koresë së Veriut që kalojnë nëpër territorin e saj relativisht të vogël do të shkatërroheshin shpejt nga armiqtë gjatë një krize. Administrata Biden të mërkurën vendosi sanksione ndaj pesë koreano-veriorëve për rolet e tyre në marrjen e pajisjeve dhe teknologjisë për programet e raketave të vendit të tyre – një përgjigje ndaj testeve të mëparshme të Koresë së Veriut këtë muaj.

Njoftimi nga Departamenti i Thesarit erdhi vetëm disa orë pasi Koreja e Veriut tha se Kim mbikëqyri një test të suksesshëm të një rakete hipersonike të martën, për të cilën ai pretendoi se do të rriste shumë "parandalimin e luftës" bërthamore të vendit. Testi i së martës ishte demonstrimi i dytë i Koresë së Veriut të raketës së saj të supozuar hipersonike në një javë.

Disa orë përpara nisjes të së premtes, KCNA mbajti një deklaratë që i atribuohet një zëdhënësi të paidentifikuar të Ministrisë së Jashtme të Koresë së Veriut, i cili këmbënguli se sanksionet e reja nënvizojnë qëllimin armiqësor të SHBA-së që synon "izolimin dhe mbytjen" e vendit. Armët hipersonike, të cilat fluturojnë me shpejtësi më të madhe se 5 Mach (6,125 km/h), ose pesë herë më shumë se shpejtësia e zërit, mund të përbëjnë një sfidë vendimtare për mbrojtjen nga raketat për shkak të shpejtësisë dhe manovrueshmërisë së tyre. Armët e tilla ishin në listën e dëshirave të aseteve të sofistikuara ushtarake që Kim zbuloi në fillim të vitit të kaluar, së bashku me raketat me shumë koka luftarake, satelitët spiun, raketat me rreze të gjatë veprimi me karburant të ngurtë dhe raketat bërthamore të lëshuara nga nëndetëse. Megjithatë, ekspertët thonë se Koresë së Veriut do t'i duhen vite së bashku me teste më të suksesshme dhe më të gjata përpara se të blejë një sistem të besueshëm hipersonik.

Një shtytje diplomatike e udhëhequr nga SHBA-ja që synonte të bindte Korenë e Veriut të braktiste programin e saj të armëve bërthamore u rrëzua në vitin 2019 pasi administrata Trump hodhi poshtë kërkesat e Phenianit për lehtësimin e sanksioneve të mëdha në këmbim të një dorëzimi të pjesshëm të aftësive të saj bërthamore. Që atëherë Kim është zotuar të zgjerojë më tej një arsenal bërthamor që ai e sheh qartë si garancinë e tij më të fortë të mbijetesës, pavarësisht se ekonomia e vendit ka pësuar pengesa të konsiderueshme mes mbylljeve të kufijve të lidhura me pandeminë dhe sanksioneve të vazhdueshme të udhëhequra nga SHBA. Qeveria e tij deri më tani ka refuzuar thirrjen e administratës Biden për të rifilluar dialogun pa parakushte , duke thënë se SHBA duhet së pari të braktisë "politikën e saj armiqësore", një term që Pheniani përdor kryesisht për të përshkruar sanksionet dhe stërvitjet e kombinuara ushtarake SHBA-Kore e Jugut.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Aktori i famshëm, fituesi i çmimit Oscar, akuzohet për 4 abuzime seksuale