Koreja e Veriut lëshon raketa lundrimi në brigjet lindore duke rritur tensionet rajonale

Koreja e Veriut lëshon raketa lundrimi në brigjet lindore duke rritur tensionet rajonale

Foto nga lëshimi i raketës së Koresë së Veriut

Koreja e Veriut ka lëshuar disa raketa lundrimi në brigjet e saj lindore, deklaroi ushtria e Koresë së Jugut. Në muajt e fundit shteti komunist i armatosur me armë bërthamore ka testuar raketa në mënyrë të përsëritur, duke rritur tensionin rajonal.

Nisja e së dielës u zhvillua pranë portit të Sinpo. As numri dhe as lloji i raketave nuk janë ende të qarta. Të mërkurën, Koreja e Veriut testoi një raketë të re strategjike lundrimi të quajtur Pulhwasal-3-31, deklaroi agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap.

Duke raportuar nisjen e re, e cila u zhvillua në orën 08:00 me orën lokale të shtunën, Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut (JCS) thanë se “ushtria jonë është koordinuar ngushtë me Shtetet e Bashkuara për të monitoruar shenjat shtesë të provokimeve të Koresë së Veriut”, raporton BBC.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka qenë gjithnjë e më agresiv në drejtimin e politikave dhe retorikën e tij muajt e fundit, duke i dhënë fund disa marrëveshjeve që synojnë ruajtjen e paqes dhe rritjen e veprimeve ushtarake.

Pheniani ka pretenduar që nga fillimi i janarit për një provë të një rakete të re me lëndë djegëse të ngurtë dhe dronëve të saj sulmues nënujor, të cilët supozohet se mund të mbajnë një armë bërthamore. Ato pasojnë dy vjet lëshime pothuajse mujore të raketave dhe zhvillimin e armëve në kundërshtim flagrant me sanksionet e OKB-së.

Në fillim të këtij muaji, Kim Jong Un deklaroi se qëllimi i mëparshëm themelor i ribashkimit me Korenë e Jugut kishte përfunduar, duke e përcaktuar Jugun si “armikun kryesor”. Kjo ka çuar në shqetësime se Koreja e Veriut po përgatitet për luftë.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, i tha kabinetit të tij këtë muaj se nëse Veriu kryen një provokim, Jugu “do të hakmerret shumë herë më fuqishëm”, duke treguar “aftësitë dërrmuese të reagimit” të ushtrisë së Koresë së Jugut.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja Spanjë – Angli, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Vajza e Majlinda Bregut poston foto nga pushimet në çift, e veshur me të bardha mbi jaht tregon djalin që i ka marr zemrën (FOTO)

Vajza e Majlinda Bregut poston foto nga pushimet në çift, e veshur me të bardha mbi jaht tregon djalin që i ka marr zemrën (FOTO)