Koreja e Veriut lëshon raketë në ujërat pranë Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike në ujërat në brigjet e Japonisë, kanë raportuar ushtritë e Koresë së Jugut dhe Japonisë.

Kjo si pasojë se Koreja e Jugut, Japonia dhe shefat e inteligjencës amerikane thuhet se takohen në ‘Seul’ për të diskutuar Korenë e Veriut.

Koreja e Veriut është e ndaluar në mënyrë specifike nga Kombet e Bashkuara për të testuar raketa balistike, si dhe armë bërthamore po kjo duket se nuk e ka ndaluar.

Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut thanë se një raketë u lëshua nga porti Sinpo, në lindje të Koresë së Veriut, ku Pyongyang zakonisht bazon nëndetëset e tij. Ai u ul në Detin Lindor, i njohur gjithashtu si Deti i Japonisë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se kishte dy raketa balistike, duke i quajtur lëshimet si "shumë për të ardhur keq".

Koreja e Veriut ka vazhduar me testet e saj të raketave pasi Koreja e Jugut gjithashtu zhvillon armët e saj, në atë që vëzhguesit thonë se është shndërruar në një garë armatimi në gadishullin Korean.

Seuli kohët e fundit zbuloi një raketë të lëshuar nga nëndetësja dhe po mban atë që thuhet të jetë ekspozita më e madhe e mbrojtjes e Koresë së Jugut ndonjëherë këtë javë. Gjithashtu pritet që së shpejti të lëshojë raketën e saj hapësinore.

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut teknikisht mbeten në luftë pasi Lufta Koreane, e cila ndau gadishullin në dy vende, përfundoi në 1953 me një armëpushim.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un tha javën e kaluar se ai nuk dëshiron që të shpërthejë përsëri lufta në gadishullin Korean, por tha se vendi i tij duhet të vazhdojë zhvillimin e armëve për vetëmbrojtje kundër armiqve, përkatësisht SHBA të cilat ai i akuzoi për armiqësi. Me

Në 24 orët e fundit, i dërguari amerikan në Korenë e Veriut Sung Kim ka përsëritur qëndrimin e administratës Biden se është e hapur për takim me Korenë e Veriut pa para kushte.

Bisedimet e mëparshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut u ndërprenë për shkak të mosmarrëveshjeve themelore mbi denuklearizimin (hedhja e armëve bërthamore nga një vend në një vend tjetër).

SHBA dëshiron që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore para se të lehtësohen sanksionet, por Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Në orët e pasdite pritet të rikthehen kthjellimet, si parashikohet moti për sot