1,905 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit! 17 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 16,507 raste aktive me COVID

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 1905 raste të reja me koronavirus nga 6,757 testime të kryera. Fatkeqësisht, 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Lushnja 60 vjeç, një qytetar nga Elbasani 72 vjeç, dy qytetarë nga Tepelena të moshave 74-81 vjeç dhe dy qytetarë nga Tirana të moshave 82-84 vjeç.

Krahasuar me një ditë më parë, kemi rënie të lehtë të numrit të rasteve ndërsa numri i vdekjeve mbetet i njëjtë. Dje, u regjistruan shifra rekord, saktësisht 2,177 të infektuar.

Ministria e Shëndetësisë, teksa apelon qytetarët të vaksinohen, bën me dije se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 117 pacientë, 17 prej të cilëve në gjendje më të rënduar.

Sakaq, në të gjithë vendin janë 16,507 raste aktive me COVID ndërsa 710 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 204,809 që prej fillimit të pandemisë.

Sa i përket infektime, rastet e reja në 24 orët e fundit janë shënuar në këto bashki; 823 në Tiranë, 100 në Durrës, 77 në Elbasan, 74 në Vlorë, 70 në Gjirokastër, 68 në Shkodër, 56 në Fier, 53 në Kamëz, 45 në Sarandë, nga 38 qytetarë në Berat, Lushnje, 37 në Korçë, 36 në Mirditë, 30 në Lezhë, 29 në Krujë, nga 18 qytetarë në Cerrik, Pogradec, Mallakastër, nga 16 qytetarë në Kavajë, Peqin, nga 15 qytetarë në Dimal, Patos, nga 14 qytetarë në Divjakë, Kuçovë, nga 13 qytetarë në Gramsh, Vorë, 12 në Tepelenë, 11 në Has, nga 10 qytetarë në Kukës, Dibër, Mat, Delvinë, 9 në Skrapar, nga 8 qytetarë në Belsh, Devoll, Memaliaj, nga 6 qytetarë në Libohovë, Kolonjë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Himarë, Shijak, Kurbin, Vau i Dejës, nga 4 qytetarë në Këlcyrë, Prrenjas, nga 3 qytetarë në Përmet, Dropull, Rrogozhinë, Malësi e Madhe, 2 në Maliq, nga 1 qytetar në Poliçan, Konispol, Selenicë, Tropojë, Pukë. 

Statistika (12 Janar 2022)
Raste të reja ditore         1905
Të shëruar në 24 orë       710
Të shtruar në spitale       117
Humbje jete në 24 orë    6
Testime ditore                 6757 

Testime totale              1,549,558 
Raste pozitive                 224,569
Raste të shëruara             204,809
Raste Aktive                      16,507
Humbje jete                         3,253 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë            8078
Durrës             1343
Fier                 1329
Elbasan           1198
Vlorë                997
Shkodër          978
Gjirokastër     694
Berat               555
Lezhë              513
Korçë               461
Dibër                214
Kukës               147

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

OKB: Dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur mbërrijnë në pikën kufitare Rafah

OKB: Dhjetëra mijëra palestinezë të zhvendosur mbërrijnë në pikën kufitare Rafah