218 të infektuar dhe 9 viktima nga COVID në 24 orët e fundit! 155 të shtruar në spitale, 17 në gjendje të rënduar! Rreth 8 mijë raste aktive

Spitali Infektiv

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 218 raste të reja me koronavirus nga 2,008 testime të kryera. Fatkeqësisht, 9 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Shkodra 56 vjeç, tre qytetarë nga Tirana 63-83 vjeç, një qytetar 74 vjeç nga Përmeti, dy qytetarë nga Fier 78 dhe 87 vjeç, një qyetetar nga Lushnja 79 vjeç dhe një qytetar nga Korça 86 vjeç.

Ndërsa në spitale po marrin trajtim mjekësor 155 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Ministria e Shëndetësisë, teksa apelon qytetarët të vaksinohen njofton se 252 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 185,569 që nga fillimi i epidemisë. 

Sa i përket infektimeve, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 97 qytetarë në Tiranë, 13 në Berat, 11 në Fier, 9 në Lushnje, Gjirokastër, 8 në Belsh, 6 në Kurbin, 5 në Lezhë, Mallakastër, Vlorë, Përmet, 4 në Krujë, Kamëz, Sarandë, Tepelenë, 3 në Mirditë, Korçë, 2 në Has, Selenicë, Elbasan, Skrapar, Gramsh, 1 në Shkodër, Kukës, Durrës, Kavajë, Rroskovec, Delvinë, Këlcyrë, Memaliaj, Maliq, Pogradec, Kolonjë, Peqin, Librazhd.

Sakaq, në të gjithë vendin janë aktivë me COVID 7,993 pacientë.

Statistika (22 Nëntor 2021) 
Raste të reja ditore         218
Të shëruar në 24 orë       252
Të shtruar në spitale       155
Humbje jete në 24 orë     9
Testime ditore                 2008

Testime totale              1,372,360
Raste pozitive                196,611
Raste të shëruara          185,569
Raste Aktive                      7,993
Humbje jete                      3,049

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë          4,267
Fier                684
Gjirokastër      543
Berat              471
Shkodër         444
Durrës             387
Elbasan            377
Vlorë                286
Korçë              226
Lezhë              171
Dibër                73
Kukës              64

M.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Vajza e shkrimtarit Shevqet Musaraj humb jetën nga koronavirusi në moshën 70-vjeçare