SHBA/ Koronavirusi ndikon negativisht në aksione, më tepër përfitime për tregjet aziatike

Tregjet aziatike të aksioneve kanë nxjerr mjaftueshëm përfitime këtë të martë, ndërsa aksionet në SH.B.A. pësuan një rënie për shkak të numrit të lartë të vdekjeve nga koronavirusi.

Megjithatë, investitorët në Wall Street u inkurajuan nga ngadalësimi i numrit të vdekjeve nga virusi në vendet e mëdha evropiane, përfshirë Francën dhe Italinë. S&P 500, mesatarja industriale Dow Jones dhe Nasdaq Composite fituan më shumë se 7%.

Çmimet e naftës gjithashtu u stabilizuan ndërsa tregtarët presin për një marrëveshje të mundshme midis Arabisë Saudite dhe Rusisë për të ulur prodhimin e papërpunuar, pasi masat e bllokimit për parandalimin e përhapjes së COVID-19 (mbyllja e vendeve, ndalimi i lëvizjes), pengojnë kërkesën për energji.

Standardi i Japonezit Nikkei 225 ishte 2.7% më i lartë, Hang Seng në Hong Kong fitoi 0.8%, ndërsa Shanghai Composite i Kinës ishte 1.5% më i lartë.

Në tregtinë e hershme aziatike, nafta e papërpunuar Brent ishte 2.4% më e lartë.

  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vlorë/ Arrestohen dy persona për vdekjen e 17-vjeçarit në kantierin e ndërtimit (EMRAT)