Koronavirusi, me rreth 2000 viktima Franca zgjat masat e kufizimit social. Kryeministri: Ky është vetëm fillimi

Franca është vendi i katërt evropian më i prekur nga virusi pas Italisë, Spanjës dhe Gjermanisë.  

Me më shumë se 33 000 të prekur nga infeksioni i koronavirusit dhe teksa janë regjistruar edhe rreth 2000 viktima, autoritetet kanë njoftuar se masat e kufizimit për të frenuar përhapjen e koronavirusit do të zgjaten të paktën deri më 15 prill. 

Kryeministri francez Edouard Philippe tha gjithashtu se edhe pas kësaj periudhe mund të ketë një tjetër shtyrje afati nëse situata shëndetësore e kërkon atë. Ai tha se 'Jemi vetëm në fillim të valës epidemike. Situata do të jetë e vështirë në ditët e ardhshme".

Francezët duket se kanë dhënë aprovimin e tyre ndaj urdhrit për të qëndruar në shtëpi, ashtu si rreth një e treta e popullsisë së botës ndërsa autoritetet janë duke pritur të shohin rezultatet e para.

Rrugët e Parisit janë praktikisht të zbrazëta, me banorë që tani ndjekin kryesisht rregullat e rrepta të kufizimit. Ditët e fundit, rreth një e treta e rasteve të reja të regjistruara të COVID19 janë regjistruar në spitalin Georges-Pompidou. Në Francë, autoritetet thonë se kriza mund të jetë afatgjatë por pyetja është sa pasi spitalet mund të arrijnë në pikën e kolapsit.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Bie kurba në Itali, ulen vdekjet dhe të infektuarit, rekord të shëruarit! 889 viktima në 24 orë! SHBA mbi 100 000 të infektuar


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Itali, burri plagos me armë gruan dhe më pas e godet me thikë, arrestohet 48-vjeçari