Koronavirusi ndryshon simptomat...shtohen të tjera në lëkurë

KoronavirusiSars-Cov-2, duket se po shfaqet edhe me simptoma të reja të infeksionit. Simptomat klasike përfshijnë ethe, kollë të thatë dhe vështirësi në frymëmarrje, por, nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Atlanta, studiuesit paralajmërojnë për praninë e të paktën edhe tre simptomave të reja kryesisht që shfaqen në lëkurë.

Edhe "Journal of Dermatologgy" raporton se edhe  lëkura preket nga virusi dhe kjo manifestohet me disa shenja kryesisht në duar dhe këmbë.

E njohur si "chilblains" manifestohet me fryrjen skuqjen dhe grumbullimin e gjakut ne gishtrinjte e duarbe dhe këmbëve dhe hipptezohet se kjo shkaktohet nga mos qarkullimi i mirë i gjakut apo të tjera çrregullime të këtij sistemi.

Tjetër simptomë janë urtikarjet, fshikëzave në lëkurë,nën shtresën e jashtme të epidermës dhe kanë një diametër më të vogël se 5 mm; brenda tyre, ka një lëng transparent, seroz ose gjak. Kurse një tjetër shenjë janë "nekroza" dmth vdekja e qelizave të lëkurës që nuk marrin gjak mjaftieshem si pasojë e çrregullimeve në sistemin e qarkullimit


Lajmi kryesor:

Covid, ulen ndjeshëm vdekjet në Itali, 195 viktima në 24 orë! Më shumë se 3.5 milionë raste infeksioni në botë! Trump: Vaksina gati deri në fund të vitit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Meta: Pas protesta s'kanë kuptim masat për koronavirusin! Rama po argëtohet në Facebook