Koronavirusi, rritet me shpejtësi numri i të infektuarve në Gjermani, shkalla e vdekshmërisë e ulët. Britania regjistron 780 viktima

Gjermani vazhdon të rritet thuajse në mënyrë eksponenciale numri i të infektuarve me koronavirusi.

Sipas autoriteteve numri i të testuarve pozitv me Covid-19 është rritur në rreth 51 mijë kurse numri i viktimave mbetet i ulët krahasuar me shkallën e përhapjes së infeksionit, viktimat numërohen në 351. 

“Arsyeja pse kemi kaq pak vdekje në Gjermani në krahasim me numrin e të infektuarve shpjegohet me faktin se ne bëjmë një sasi të madhe të testeve laboratorike”, tha Christian Drosten, virolog në Spitalin Charite të Berlinit. “Por është ende një qetësi para stuhisë”, tha Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn në Berlin.

Britania e Madhe ka regjistruar në total rreth 15 mijë të prekur nga infeksioni i Covid-19 kurse numri i viktimave është rritur në rreth 780, mes të cilëve, 185 kanë humbur jetën brenda një dite. Sipas autoriteteve mesatarja e moshës së viktimave të regjistruara deri tani është midis 29 dhe 98 vjeç. Autoritetet deri tani kanë kryer rreth 115 mijë teste tamponi në tentativë për të frenuar pandeminë. Dje u deklaruan pozitiv me koronavirus Kryeministri Johnson dhe Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Bie kurba në Itali, ulen vdekjet dhe të infektuarit, rekord të shëruarit! 889 viktima në 24 orë! SHBA mbi 100 000 të infektuar


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)