Koronavirusi, Spanja regjistron 72 mijë të infektuar me Covid-19. Numri i viktimave më shumë se 5600

Spanja e gjunjëzuar nga pandemia prej Covid-19 renditet e katërta për numrin e përgjithshëm të të infektuarve në botë teksa numri i të prekurve nga sëmundja është rritur në rreth 72 000 ku në 24 orët e fundit janë regjistruar 832 vdekje kurse numri i viktimave është mbi 5600, shumica e të cilëve në kryeqytetin e vendit Madrid.

Autoritetet e shëndetësisë po i tremben gjithnjë e më shumë një kolapsi të mundshëm të sistemit shëndëtësorë.

Menaxhimi i krizës është bërë shumë i komplikuar jo vetëm nga mungesa e materialit mjekësor, por edhe nga personeli: një në tetë raste të infeksionit në Spanjë kanë të bëjnë me profesionistët shëndetësorë, në shumë raste staf me përvojë.

Qeveria ka filluar një plan për të punësuar profesionistë të rinj të huaj, të paktën 200, që tashmë banojnë në Spanjë.

Sidoqoftë, të dhënat e reja për infeksionin japin një shpresë. Fernando Simón, Drejtor i Qendrës për koordinimin e emergjencës shëndetësore tha se prej dy ditësh rritja e kurbës së infeksionit është më e dobët.

Në gjendjen e emergjencës shëndetësore, Kongresi Spanjoll miratoi, disa ditë më parë, zgjatjen e gjendjes së alarmit, dhe për këtë arsye karantinën e detyrueshme për të gjithë qytetarët e saj, deri në 11 Prill.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Bie kurba në Itali, ulen vdekjet dhe të infektuarit, rekord të shëruarit! 889 viktima në 24 orë! SHBA mbi 100 000 të infektuar


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?×

Lajmi i fundit

John

Nesër në parlament/ Shtyrja e pagesës së kësteve të tatimit mbi fitimin, heqja e taksës së infrastrukturës për rindërtimin, e kredia e re nga FMN!