Koronavirusi, Turqia anulon të gjitha fluturimet ndërkombëtare

Turqia, ka vendosur të anulojë fluturimet ndërkombëtare nisje dhe mbërritje, si dhe ato mes 30 qyteteve turke, si masë për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Turqia, ishte një nga shtetet e pakta që lejonte fluturimet, pasi linja e saj, 'Turkish Airlines' është linja që ka më shumë fluturime dhe kryen më shumë fluturime me tranzit në të gjithë aeroportet e botës, në total 315 destinacione të ndryshme.

“Kemi hyrë në një periudhë të re ku duhet të bëjmë më shumë sakrifica. Nuk do të biem në mosveprim dhe panik,” tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan në një fjalim.

Ai tha se udhëtimi midis 30 qyteteve do të jetë i mundur vetëm me leje zyrtare nga qeveritarët lokal.

Aktualisht numri i të prekurve me Covid-19 në Turqi ka arritur në 5700 persona, mes të cilëve 92 viktima. Vetëm në 24 orët e fundit humbën jetën 16 persona.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Bie kurba në Itali, ulen vdekjet dhe të infektuarit, rekord të shëruarit! 889 viktima në 24 orë! SHBA mbi 100 000 të infektuar


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Vranësirat prezente në gjithë territorin, shi në zonët malore! Si do jetë moti për sot