Koronavirusi, Von der Leyen i kërkon falje Italisë! Prezanton edhe planin Marshall të BE-së (VIDEO)

Duke pritur për të kapërcyer ngërçin midis Mekanizmit Europian të Stabilitetit dhe Coronabond, Komisioni Evropian ka zyrtarizuar fondin europian për të zbutur rreziqet e papunësisë në situatën e krijuar nga Covid-19, i cili, përmes 25 miliardë eurove garanci vullnetare nga shtetet e BE, do të lejojë financimin e "fondeve integruese" kombëtare apo skemave të ngjashme për mbrojtjen e vendeve të punës. 

Duke prezantuar programin prej 100 miliardë euro, Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, tha se “buxheti Evropian do të jetë plani ynë Marshall".

Von Der Leyen në lidhje me situatën dramatike që po kalon Italia për shkak të pandemisë nga Covid-19, tha se

"Ne jemi dëshmitarë të asaj që është e paimagjinueshme. Mijëra njerëz të vdekur dhe të privuar nga dashuria e të dashurbe të tyre. Në spitale, mjekë në lot dhe me fytyrat e tyre të zhytura në duar. Një vend i tërë dhe pothuajse një kontinent i tërë i mbyllur në karantinë. Por vendi u godit më shumë, Italia, gjithashtu është bërë burimi më i madh i frymëzimit për të gjithë ne. Mijëra italianë, stafi mjekësor dhe vullnetarët, i janë përgjigjur thirrjes së qeverisë dhe nxituan të ndihmojnë rajonet e prekura më keq".

“Italianët po demonstrojnë solidaritetin e tyre të ndërsjellë në jetën e përditshme me mijëra gjeste të vogla - në të njëjtën kohë të matur dhe heroikë. Dhe vetëm solidariteti mund të na bëjë të dalim nga kjo krizë - ajo midis njerëzve dhe ajo midis shteteve.

Sot Europa po mobilizohet përkrah Italisë. Fatkeqësisht, nuk ka qenë gjithmonë kështu. Duhet pranuar që në ditët e para të krizës, përballë nevojës për një reagim të përbashkët evropian, shumë kanë menduar vetëm për problemet e tyre të shtëpisë. Ata nuk e kuptuan që ne mund ta mposhtim këtë pandemi vetëm së bashku si Union. Në këto ditë distanca midis individëve është thelbësore për sigurinë tonë: distanca midis kombeve evropiane, përkundrazi, i vë të gjithë në rrezik.

Ndërkohë, Evropa ka ndryshuar ritmin e saj. Ne kemi bërë gjithçka që është e mundur për t'i bërë vendet evropiane të mendojnë si ekip dhe të kenë një përgjigje të koordinuar për një problem të përbashkët.

Muajin e kaluar, falë veprimit tonë, 25 vende evropiane kanë bashkuar forcat dhe kanë dërguar miliona maska ​​në Itali dhe Spanjë, për mbrojtjen e të gjithëve dhe veçanërisht punonjësve shëndetësorë. Kemi pezulluar disa rregulla për t'i dhënë qeverisë italiane hapësirën për të vepruar shpejt dhe me forcë. Kemi kanalizuar miliarda investime në luftën kundër virusit dhe efekteve të tij dhe do të vazhdojmë të bëjmë edhe më shumë. Dje Komisioni Evropian njoftoi një nismë të re ekonomike. Tani për tani, miliona italianë nuk janë në gjendje të punojnë - por ata nuk mund të ndalojnë së paguari faturat e tyre. Kompanitë vazhdojnë të paguajnë pagat edhe pse biznesi është ka ndaluar së punuari. Mijëra kompani po e gjejnë veten në vështirësi për shkak të koronavirusit. Ata kanë nevojë për mbështetje për të kapërcyer krizën aktuale: Evropa po ndërhyn për t'i ndihmuar ata duke shpërndarë burime të reja financuese. Unioni do të ndajë deri në njëqind miliardë euro për vendet më të goditura, duke filluar nga Italia, për të kompensuar uljen e pagave të atyre që punojnë në orare më të shkurtra.

Kjo do të jetë e mundur falë kredive të garantuara nga të gjitha Shtetet Anëtare - duke demonstruar kështu solidaritetin e vërtetë evropian. Të gjitha vendet anëtare do të kontribuojnë për të ndihmuar punëtorët dhe kompanitë, gjë e cila do të jetë frymëmarrje për financat publike italiane. Kjo është thelbësore për të rindezur sa më shpejt motorin e ekonomisë evropiane. Dje gjithashtu propozuam që çdo euro që është ende në dispozicion në buxhetin vjetor të BE të shpenzohet për të trajtuar krizën. Në të njëjtën kohë, Banka Evropiane e Investimeve po ndihmon bizneset evropiane - veçanërisht ndërmarrjet e vogla dhe të mesme - të gjejnë fondet e nevojshme për të dale nga kriza.

Kjo krizë është një provë për Evropën. Ne nuk mund të lejojmë të dështojmë. Vendimet që marrim sot do të mbahen mend me vite. Ato do të formojnë Evropën e nesërme. Unë besoj se Evropa mund të dalë më e fortë nga kjo situatë, por ne duhet të marrim vendimet e duhura - këtu dhe tani. Tashmë kemi ndërmarrë disa veprime kurajoze. Akoma më shumë do të nevojiten. Solidariteti është shpresa jonë e madhe dhe investimi ynë në një të ardhme të përbashkët.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave, ulen të infektuarit, lajm i mirë për të shëruarit në 24 orët e fundit në Itali! Në botë 1 milion të prekur


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)