Humanizëm në kohë koronavirusi! 12 vjeçarja telefonon policinë: Jemi të uritur, ju lutem na ndihmoni

'Jemi të uritur, babai im nuk po punon më kurse frigoriferi është bosh, ju lutemi na ndihmoni!'.

Janë këto fjalët lutëse të një vajze 12 vjeçare në Itali e cila telefonoi Qendrën Operacionale të karabinierisë në Bolonja duke kërkuar ndihmë prej tyre.

Nuk vonoi dhe një patrullë policie u dërgua në familjen me origjinë të huaj e përbërë nga dy prindërit dhe dy fëmijët e tyre.

Ata konstatuan se fjalët e vajzës kishin përshkruar një situatë të vërtetë: babai, burimi i vetëm i të ardhurave në familje, kishte humbur punën për shkak të emergjencës shëndetësore ku ndodhet Italia dhe familja nuk kishte më asgjë për të ngrënë.

Me iniciativën e saj, 12-vjeçarja kishte thirrur policinë dhe paskësaj karabinierët kishin shkuar në pazar ku blenë sasira të konsiderueshme me ushqime si qumësht, makarona, vezë, miell, mish, biskota, fruta dhe perime.

Gjesti i karabinierëve në Bolonja ka tërhequr vëmendjen e shumë mediave të cilat kanë bërë publike iniciativën e tyre.


Lajmi kryesor:

Italia shënon 20 mijë të shëruar, më pak persona në terapi intensive! 681 viktima në 24 orë! Mbi 1 milion e 100 mijë raste në botë


I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital