Kosovë, 30 ditë burg për
punonjësit e policisë serbe

Kosovë, 30 ditë burg për<br />punonjësit e policisë serbe
TIRANE-Gjashtë pjesëtarët e dyshuar të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë (MUP), të cilët u arrestuan të shtunën në Gjilan dhe akuzohen për ushtrim të padrejtë të presionit ndaj banorëve të Parteshit për mosnjohjen e institucioneve të Kosovës, kanë dalë para gjykatësit.

"Pas dëgjimit nga gjykatësi i procedurës paraprake mbrëmjen e djeshme, gjykatësi i EULEX-it urdhëroi vazhdimin e masës së paraburgimit për tridhjetë ditë për pesë të dyshuarit", bën të ditur kumtesa e misionit evropian për sundimin e ligjit në Kosovë.

Më 25 shkurt, Policia e Kosovës kishte njoftuar se ka zhvilluar hetime preliminare, hetime të cilat kanë rezultuar me dyshimin e bazuar se ky grup personash ka kryer veprat penale “sulm kundër rendit juridik të Kosovës dhe pengim i personit zyrtar në kryerjen e detyrës zyrtare”.

Sipas policisë, personat e ndaluar gjatë këtij operacioni janë :Z. Deniq, M. Dimitrijeviq, T. Deniq, N. Trajkoviq, D. Stojkoviq dhe G. Matrapazoviq.
(sg/europaelire/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!

Të hënën përballja, trajneri i Polonisë: Shqiptarët i vlerësojmë shumë, por do vendosim ne!