Kosova e nis me humbje, Suedia e fortë për 'dardanët'! Italia fiton pas 55 vitesh në Sofie (VIDEO)

Kosova e ka nisur me humbje fushatën eliminatore të Kupës së Botës ‘Katar 2022’. Dardanët në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ janë mposhtur 0-3 nga Suedia e Zlatan Ibrahimovic. Ishte asisti i këtij të fundit me themër që zhbllokoi shifrat, pasi Augustinsson e pati të lehtë të shënonte me portën e boshatisur në minutën e 12. Kosova ishte shumë konfuze në fushën e lojës dhe para se të mbylllej pjesa e parë Suedia dyfishoi me Isak.

Në fraksionin e dytë të lojës për t’u veçuar ishte penallti e Larsson si dhe kartoni i kuq i Berishës në fundin e lojës.

Ndërkohë Italia ka marrë fitoren e dytë në dy ndeshje në grupin e saj. Skuadra ‘axurre’ mposhti 0-2 Bullgarinë në transfertë pas 55 vitesh që nga momenti kur janë ndeshur për herë të parë. Deri më tani në Sofia ishin zhvilluar 6 ndeshje, katër kishin përfunduar barazim dhe dy ishin fitore të Bullgarisë. Në ndeshjen e zhvilluar të dielën autorët e golave ishin Belotti me penallti dhe Locatelli.

Një fitore me rezultat minimal 0-1 ka marrë edhe Gjermania kundër Rumanisë. Në Bukuresht vendosi goli i futbollisti të Bayern-it Gnabry në pjesën e parë. Pas dy ndeshjeve ‘panzerat’ renditen në vendin e parë me 6 pikë.

Sakaq në grupin I ku bën pjesë edhe Shqipëria, Polonia ka mposhtur ka mposhtur 3-0 Andorën, ndërsa me të njëjtin rezultat edhe Hungaria ka marrë tre pikët kundër San Marinos. Pas dy ndeshjeve udhëheq grupin Anglia me 6 pikë, në vendin e dytë vijnë Polonia dhe Hungaria me katër pikë, ndërsa më pas vjen Shqipëria me 3 pikë.

Ne.k./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Shkrumbohet nga flakët magazina me ushqim për bagëtitë në Kurbin, pronari: Zjarrfikësja erdhi shpejt por nuk kishte ujë

Shkrumbohet nga flakët magazina me ushqim për bagëtitë në Kurbin, pronari: Zjarrfikësja erdhi shpejt por nuk kishte ujë