Kosovë/ Qentë endacak, macet dhe sorrat sulmojnë qytetarët në Prishtinë, mbi 500 raste 5 muajt e parë të vitit

Kosovë/ Qentë endacak, macet dhe sorrat sulmojnë qytetarët në Prishtinë, mbi 500 raste 5 muajt e parë të vitit

Qentë endacak, foto ilustruese

Qentë endacak, macet dhe sorrat janë kthyer në një problem për qytetarët e Kosovës kohët e fundit.

Mediat në Kosovë raportojnë se nga janari i këtij viti deri në muajin maj, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë janë raportuar dhe trajtuar 511 raste që kanë pësuar apo janë sulmuar nga qentë endacakë.

Në fakt brenda këtyre pesë muajve është shënuar pothuajse dyfishi i rasteve krahasuar me periudhën janar-qershor të 2023, ku kishin qenë 263 sulme nga qentë endacakë

Jo vetëm kaq, por gjatë këtyre muajve është shënuar një tjetër karakteristikë, pasi në muajin maj në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare u paraqitën 28 qytetarë të kafshuar nga sorrat. Dhe krahas tyre për ndihmë mjekësore u paraqitën edhe 9 qytetarë të kafshuar nga macet.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Dash Sula kritika për draftin e Zgjedhores: E keni sjellë në Komision gjysmë ore para, e keni vulosur! Gjithçka tjetër kot

Dash Sula kritika për draftin e Zgjedhores: E keni sjellë në Komision gjysmë ore para, e keni vulosur! Gjithçka tjetër kot