Kosovë/KQZ vendos për rinumërimin e më shumë se 300 vendvotimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mënyrë unanime ka vendosur që të miratojë rekomandimin e Qendrës së Rinumërimit që të rinumërohen 303 vendvotime në të cilat ka pasur gabime teknike në formularët në të cilët janë bartur votat.

Pasi ka folur përfaqësuesi i QNR’së, Burim Ahmetaj, dhe anëtarët e KQZ’së, ka folur kryetarja e këtij insitutcioni, Valdete Daka, e cila ka thënë se ka ndodhur gabimi teknik i shtypjes së formularëve.

Ajo ka thënë se në ditët në vazhdim do të zbulohet pse ka ndodhur ky gabim, i cili ka shkaktuar huti tek komisonerët gjatë procesit të numërimit dhe shënimit të votave.

Në Kosovë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mënyrë unanime ka vendosur që të miratojë rekomandimin e Qendrës së Rinumërimit që të rinumërohen 303 vendvotime në të cilat ka pasur gabime teknike në formularët në të cilët janë bartur votat. Sipas Kryetares Valdete Daka, ‘ ka patur shumë formularë të shtypur gabim. Subjektit të parë të renditur në fletë votim i ka munguar rubrika, gjë që ka sjellë dhe votimin gabim apo jo për subjektin politik që votuesi ka dashur të votojë. Sipas rekomandimeve të ardhura, KQZ ka vendosur që të rinumërohen 303 vendvotime”, ka thënë Daka.

Më pas kryetarja e KQZ’së e ka hedhur në votim, dhe rekomandimi është miratuar me shumicë votash në KQZ nga të gjithë përfaqësuesit e partive politike.

  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?

Komento

Komente

  • Proka: 09/10/2019 21:09

    Oooo, PUBLICITET i forte, tani do fitoje Pdk e Nisma 57% te votave.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ 'Mbreti Shqiptar', ky është momenti kur Florian Marku shpallet kampion