KQZ certifikon rezultatet e zgjedhjeve, kjo është renditja në përqindje dhe numri i vendeve në parlament sipas partive

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në këto momente ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme të 6 tetorit.

Kryetarja e këtij komisioni, Valdete Daka, ka thënë se para se të vendosin për certifikimin e rezultatit zgjedhor kanë marrë konfirmimin nga PZAP dhe Gjykata Supreme se nuk kanë ndonjë çështje të re që ata mund të vendosin

Daka ka nisur të lexojë rezultatin zgjedhor sipas partive politike, të cilat janë si vijon:

Lëvizja Vetëvendosje, 26.270 përqind – 29 vende

LDK, 24.548 Përqind – 28 vende

PDK, 21.234 përqind – 24  vende

AAK-PSD, 11.515 përqind – 13 vende

Nisma-AKR-PD, 5.002 përqind  – 6 vende

Lista Serbe – dhjetë vende

  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika