Krem karamel pa pjekje nga zonja Albana

Krem karamel pa pjekje

Përbërësit:

  • 900 ml qumësht
  • 100 gr sheqer
  • 1 të verdhë veze
  • 2 bustina vanilje
  • 90 gr niseshte
  • 50 gr gjalpë
  • 100 gr sheqer për karamelizim

Përgatitja:

Tresim sheqerin me lëvizje të shpejta dhe karamelizimin e shtrojmë në një tavë. Sheqerin tjetër e përziejmë me një të verdhë veze, shtojmë qumështin, vaniljen  dhe pas përzierjes niseshtenë. Sapo masa të mpikset shtojmë gjalpin sipër krem karamelit. E lëmë të ftohet dhe më pas e vendosim në frigorifer. Kur të ftohet tërësisht e kthejmë mbrapsht dhe e konsumojmë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, Booking dhe dëmshpërblimet e përmuajshme për të larguarit nga puna do tatohen nga 13 deri 23%

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, Booking dhe dëmshpërblimet e përmuajshme për të larguarit nga puna do tatohen nga 13 deri 23%