Kremlini: Negociatat me Ukrainën nuk po përparojnë

Kremlini: Negociatat me Ukrainën nuk po përparojnë

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës nuk po përparojnë dhe me shumë gjasa nuk do të rifillojnë pas "kapitullimit" të ushtrisë ukrainase nga fabrika e çelikut Azovstal, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

"Negociatat nuk po përparojnë vërtet. Ne shohim një mungesë të plotë dëshire midis negociatorëve ukrainas për të vazhduar këtë proces," tha Peskov sipas  agjencisë së lajmeve Interfax.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se luftëtarët mund të shkëmbehen me të burgosur rusë, por asnjë detaj i ndonjë marrëveshjeje mes dy palëve nuk është bërë publike. Luftëtarët janë dërguar në zonat e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore.

Peskov tha se çështja e gjykimit të ushtarëve të kapur në një gjykatë ushtarake qoftë për krime të dyshuara lufte ose për të qenë siç i quan Rusia naziste ishte "një pyetje për ushtrinë".


Lajmi kryesor:

Rihapet ambasada e SHBA në Kiev! Komandantët ende brenda fabrikës së çelikut! Erdogan për Suedinë dhe Finlandën: Strehojnë terroristë! Zelensky kërkon zgjatjen e ligjit ushtarak


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Të rinjtë ikin, po “zëvendësohen” në tregun e punës nga pensionistët

Të rinjtë ikin, po “zëvendësohen” në tregun e punës nga pensionistët