Kremlini: Presioni i SHBA-së ndaj Rusisë dhe Kinës është i pakuptimtë

Kremlini: Presioni i SHBA-së ndaj Rusisë dhe Kinës është i pakuptimtë

Dmitry Peskov

Në një deklaratë për gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se “Rusia dhe Kina qëndrojnë me vendosmëri në pozicionet e tyre, presioni i SHBA-së ndaj vendeve është i pakuptimtë”.

“Sa i përket presionit nga amerikanët, koha ka treguar në mënyrë të përsëritur se është absolutisht e kotë – ne qëndrojmë fort në pozicionet tona, në rrugën tonë”, tha Peskov, duke treguar afërsinë e pozicioneve të Moskës dhe Pekinit.

Peskov kujtoi fjalët e presidentit rus, Vladimir Putin se Rusia nuk ka refuzuar kurrë të negociojë me Ukrainën, “nuk duhet bërë presion”.

“Të tjerët kanë refuzuar. Dhe nëse po flasim për presion, janë ata që duhet të bëhen presion. Ne i njohim ata, miqtë tanë kinezë na flasin hapur për ta. Por ne jemi të bashkuar me Kinën nga ngjashmëria absolute ideologjike në pikëpamjet tona për çështjet globale, në pikëpamjet tona për papranueshmërinë e diktatit në çështjet globale, për papranueshmërinë e mosrespektimit të secilit. Dhe këtu flasim nga pozicione të përbashkëta dhe kjo është një garanci që në aspektin strategjik ne veprojmë në unison me Kinën”, tha Peskov

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)

Sillnin armë nga Kosova për t’i shitur në Shqipëri, arrestohen dy 19 vjeçarë në Tiranë! U sekuestrohet pistoletë me silenciator (EMRAT)