Kreshnik Spahiu:
AK ka nisur lëvizjen politike

Kreshnik Spahiu:<br />AK ka nisur lëvizjen politike
Në një intervitë për VOA, ish-nënkryetëri i KLD Kreshink Spahiu, ka bërë të ditur se Aleanca Kuq e Zi, e drejtuar prej tij, ka nisur lëvizjen politike por pa hyrë në koalicion me asnjë parti.

“Kam kënaqësinë që të ndaj së bashku me gjithë publikun dhe mbështetësit e Aleancës Kuq e Zi sot nisjen e fillimit të aksionit politik, duke premtuar se Aleanca Kuq e Zi nuk do të hyjë në koalicion as me PD as me PS.”- deklaroi Spahiu. “Ne vlerësojmë që PD-ja është e njëjta anë e medaljes së PS-së. Janë dy parti të majta”.

Sipas Spahiut vendi ka nevojë urgjente për një ndryshim të elitës politike, e cila ka paralizuar gjithçka.

INTERVISTA E SPAHIUT

VOA: Piksepari perse ishte e nevojshme kjo vizite ne Shtetet e Bashkuara.

Kreshnik Spahiu: Besoj qe eshte ne kohen dhe vendin e duhur, eshte shume e rendesishme qe ne nje dite kaq te rendesishem per shqiperine dhe kosove, ne nje dite me dinamika te shumta ne politiken shqiptare, vizioni, doktrina dhe filozofia e AK, ndoshta e levizjes me te madhe popullore qe eshte njohur ne dekadat e fundit te mundet te vendosi urat e bashkepunimit dhe prezantimit te vizionit te saj ne rradhe te pare ne SHBA si shenje mirenjohje ndaj ketij avokati te madh te ceshtjes shqiptare. Ky do te jete vazhdim I forcimit te bashkepunimit me diplomacine amerikane.

VOA: SIpas nje zyrtari amerikan me lejoni ta citoj ndersa eshte mbeshtetur pjesenmarrja juaj ne skenne politike shqiptare per ceshtje si ajo e korrupsionit jane girut shqtesime kur kalohen kufijte

Kreshnik Spahiu: Ne jemi perpjekur gjithe keto dite qofte ne departamentin amerikan te shtetit, komisionin e helsnikit dhe kongres te mundemi te sqarojme pozicionin e AK ne lidhje me te ardhmen e kesaj levizje e cila shikohet si nje shprese per ta shnderruar shtetin privat shqiptare ne nje shtet ligjor. Ajo qe I ka ndare shqiptaret eshte krimi, korrupsioni, krimi I organizuar eshte pastrami I parave dhe mos ndertimi I nje shteti juridik. Ne ndajme te njejtat shqetesime me zerat nacionaliste qe jane per ndarjen e kufijve. Jemi shprehur hapur qe jemi kunder ndarjes se Kosoves. JO me larg se dje patem nje qendrim kunder referendumit ne very te Kosoves. KJo eshte nje maratone, nuk eshte nje sprint. Ky eshte nje process qe duhet te lidhet me interseat e shqiptareve por edhe ato amaeriken ne rajon. AK dhe platform e saj do te jene gjtihmone brenda axhendes usa dhe projektit usa per kosoven dherajonin. Eshte e qarte qe ky do te jete nje project konstruktiv sps te gjtihe elementet qe do demtojne interes shqiptare apo amerikane ne rajon jane ekzistenca e shqitpareve ne shtete te dobte qe jane vulnerable ndaj krimit, korrupsionit etc. ne kete kuader ne kemi ndare te njejtat shqetsime duke dhene te gjitha garanite qe ak sin je fryme patriotike ne shqiperi jo vetem qe nuk do te lejohet te jete shqetsouese por do te jete levizja qe do te garantoje paqen, stabilitetin demokracine jo vetem ne rajon or thelemet e demokracise ne shtein shqiptare.

VOA: ju jeni shume optimist per partine tuaj nese mund ta quajme keshtu, nderkohe eshte deshmi dhe vitetet e tranzicionit e kane treguar qe jeta politike ne shqiperi eshte e mberthyer nga dy forcat kryesore politike dhe eshte provuar qe partite qe kane lindur jane kthyer shtojca te ketyre partive.

Kreshnik Spahiu: kam kenaqesine te ndaj sot fillimin e aksionit politik per ta pare AK si alternativen me te mire te qeverisjes ne Shqiperi. AK nuk do te hyje ne koalicion as me partine demokratike as partine socialiste. Ne vleresojme qe PD eshte ana tjeter e PS. Jane dy parti te majta. PD eshte nje parti teresisht bolshevike qe ne menyre autoritare po drejton vendin. Ne kemi nje platforme te qarte per limitimin e mandateve te lidershipit politik ne Shqiperi. Ka ardhur koha qe elitat politike nuk duhet te nderrojne vendet, por ne duhet te pastrojme ujin e ndenjur te politikes shqiptare, dhe duhet ti largojme ata nga elita politike. Keta kane mbushur me shume se dy mandate, dhe ne kemi nje rregull baze mbi parime demokratike. Nqs SHBA do te kishte ato standarte qe ka Shqiperia sot Bushi I madh do te ishte ende Presidenti I SHBA. Ne duhet te vendosim standard per te pastruar politiken shqiptare nga lidershipi bolshevik. Ka ardhur koha qe partite politike, kryeministrat, presidentat, kryetaret e parlamentit, bashkive dhe komunave te mos kene me shume se dy mandate. Dhe ky eshte I vetmi kusht qe ne do te kemi ne te ardhmen. Ne jemi te sigurt qe AK eshte aleance rinore dhe vjen si nje shprese ne 100 vjetorin e pavaresise per te hapur nje kapitull te ri, 100 vjet pritje, 100 vjet zhgenjime, 100 vjet frustrime te popullit shqiptare, dhe lidershipi otoman bolshevik ne Shqiperi ka paralizuar dhe nuk ka lejuar projektin europian te shqiptareve. Ka ardhur koha qe ti themi dil nga politika.

VOA: Korrupsioni ne sistemin e drejteise ne shqiperise eshte cilesuiar si me I korruptuari ne shqiperi.

Kreshnik Spahiu: Sepse me dy fjali ne kemi nje shtet te kapur. Atje ku sistemi politik eshte thellesisht I korruptuar ai korrupton te gjithe sistemin. Dhe nen mentalitetin bolshevik te partise shtet, socialiste dhe demokrate ne 20 vjet e kane mbajtur sistemin nenkontroll politik. Ne kemi nje sistem drejtesie totalisht te kontrollueshem nga politika, kemi nje sistem gjyqsore tek I cili karriera varet nga sistemi politik. Nese tregon integritet dhe denon nje politikan, minister apo deputet te cilet per 20 vjet jane bere te paprekshem, karriera ne drejtesi merr fund. Shikoni se cfare ndodh, ne 20 nuk kemi nje politikan te denuar, sepse kemi nje sistem teresisht te kontrolluar, dhe nje nga alternativat e AK eshte nje reforme radikale ne sistemin e drejtesise duke I dhene mundesi popullit te zgjedhe gjyqataret e larte ashtu sikunder zgjedhin politikanet me votim dhe nepermjet futjes se sistemit te jurise, populli duhet te marre pjese ne dhenien e drejtesise dhe e vetmja menyre eshte futja e sistemit amerikan te dhenies se drejtesise, perndryshe ne do te kemi jete e mot nje sistem te kotnrollueshem politik ne shqiperi. Nje sistem drejtesie qe nuk garanton barazine e qytetareve perpara ligjit. Ne shqiperi kemi dy kategori: kategoria e qytetareve te dores se pare qe kane imunitet ministra, deputet dhe kryeministra, dhe qytetare te dores se dyte jane ata qe per nje cellular apo laptop denohen dhe arrestohen. . Politikanet mund te bejne gjithcka dhe nuk I hyn asgje ne kembe sepse kemi nje sistem teresisht te kontrolluar nga politika. ah/shqiptarja.com/

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

 Memaliaj/ Jeta në skamje e nënës me dy fëmijë të vegjël. Elmaja kërkon ndihmë: Jemi pa shtëpi e pa bukë, lypim në rrugë!

Memaliaj/ Jeta në skamje e nënës me dy fëmijë të vegjël. Elmaja kërkon ndihmë: Jemi pa shtëpi e pa bukë, lypim në rrugë!