Kreu i diplomacisë së BE, Josep Borrell takohet në Nju Jork me liderët e Ballkanit Perëndimor: Duhen kapërcyer pengesat për avancimin e integrimit

Borrel dhe disa prej liderëve të rajonit

NJU JORK-Përfaqësuesi i Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëherazi edhe Zv. Presidenti i Komisionit Evropian Josep Borrell ka pasur këtë të martë në Nju Jork një darke informale me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Në këtë takim kanë qenë të pranishëm Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Presidenti i Malit të Zi Milo Dukanoviç, Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, Kryetari i Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës Zeljko Komsiç, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, si dhe ministri i Jashtëm i Serbisë Nikola Selakoviç.

Ky ishte takimi i dytë i tillë i organizuar nga Përfaqësuesi i Lartë, pas darkës joformale në Bruksel në maj.

Sipas një njoftimi të Komisionit Europian Borrel dhe udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor patën një shkëmbim të hapur mbi situatën në rajon dhe marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor, gjithashtu në dritën e Samitit të ardhshëm BE-Ballkani Perëndimor muajin e ardhshëm.

Borrel i siguroi bashkëbiseduesit për ecurinë e pranimit në BE. Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme në KE nënvizoi nevojën për një angazhim të fortë si nga partnerët e Ballkanit Perëndimor ashtu edhe nga Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare për të kapërcyer dinamikat aktuale dhe për të çuar procesin përpara.

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vetingu i politikanëve nga SPAK, mendoni se Basha po sfidon Berishën me këtë propozim?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

30 humbje jete dhe 2.098 raste të reja nga COVID-19 në Greqi! 365 pacientët e shtruar në spital, prej të cilëve 321 të pavaksinuar