Kreu i ISIS-K intervistë për CNN, tregon ku ndahen me Talebanët: Ata komandohen nga të tjerë! Largimi i trupave amerikane do na ndihmojë të përhapemi më shumë

Grupi terrorist ISIS-K ka marrë përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës me bombë jashtë aeroportit të Kabulit, i cili vrau 13 trupa amerikane dhe më shumë se 90 afganë. Gazetarja e CNN Clarissa Ward ka folur me një udhëheqëse të ISIS-K i cili pretendon se ka nën komandën e tij deri në 600 burra.

Një nga komandatët e ISIS thotë se largimi i trupave amerikanë do të lehtësojë punën e tyre.

'Po, kjo është në planet tona. Tani vetëm po rekrutojmë. Por kur të largohen të huajt nga Afganistani, ne do të rinisim operacionet tona.'- tha ai.

Ai ka zbuluar edhe ndryshimin që ato kanë me talebanët, duke thënë se ata nuk mund të zbatojnë ligjet Islamike sepse janë nën kontrollin e njerëzve të tjerë, që duan të zbarojnë planet e tyre.

'Ata s’mund të japin asnjë shembull ku kanë zbatuar ndëshkimet fikse të Ligjit Islamik, si prerja e dorës së një hajduti, vrasja me gurë e një tradhtari apo të një vrasësi. Ata nuk mund të zbatojnë ndëshkimet e Ligjit Islamik sepese janë nën kontrollin e njërezve të tjerë, që duan të zbatojnë planet e tyre. Ne nuk duam planet e askujt tjetër, por të zbatojmë sheriatin. Ndaj kush është dakord është vëllai ynë, në të kundërt i shpallim luftë, qoftë taleban apo dikush tjetër.'- tha ai.

 


Lajmi kryesor:

'Do ketë kundërpërgjigje të forta', SHBA hedh në erë me dron makinën bombë që do të shpërthente pranë aeroportit të Kabulit! 2 të vdekur


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Gazetari i familjes Berisha sulmon Bashën për dosjen 'Toyota Yaris': Ke 8 thirrje nga prokuroria belge, pse nuk shkon të dëshmosh? Je gjobëvënës