Gent Ibrahimi: Tetori e gjen Shqipërinë me SPAK dhe Prokuror të Përgjithshëm

Gent Ibrahimi: Tetori e gjen Shqipërinë me SPAK dhe Prokuror të Përgjithshëm

TIRANË- Kryetari i KLP, Gent Ibrabimi pret në takim Christian Lange, Sekretar Shteti në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, deputet në Bundestag i cili deklaroi se lufta kundër korrupsionit është kushti kryesor për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

"Lufta kundër korrupsionit është kushti dhe prioriteti kryesor për anëtarësimin e Shqipërisë në BE", u shpreh Lange.

Takimi u fokusua në zbatimi i reformës në drejtësi dhe ngritjen e institucioneve te reja, SPAK dhe BKH.

Ibrahimi deklaroi se në 9 muaj KLP ka menaxhuar mjaft proces sfiduese si ngritja e SPAK dhe zgjedhja e Prokurorit të Përgjithshëm. Ai tha se tetori do ta gjejë vendin me SPAK dhe Prokuror të Përgjithshëm.

"Në javët në vijim, KLP duhet të marr një vendim për sa i përket numrin e prokurorëve me të cilët mund të ngrihet SPAK. Besoj se tetori do të gjej vendin me SPAK dhe Prokuror të Përgjithshëm", tha Ibrahimi.

I pranishëm në takim ishte edhe ambasadori gjerman Peter Zingraf.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Roma mund 1-0 Genoan, ekipi i De Rossit jashtë Champions League

VIDEO/ Roma mund 1-0 Genoan, ekipi i De Rossit jashtë Champions League