Krime mjedisore/ Zjarre dhe prerje e paligjshme e pyjeve, arrestohet 1 person 5 të tjerë procedohen penalisht në Elbasan

Foto ilustruese

Teksa vendi po përballet me flakët dhe ende ka vatra zjarri aktive, puna për parandalimin, evidentimin dhe “goditjen” e rasteve të zjarrvënës dhe prerjes së paligjshme të pyjeve vazhdon.

Procedohet penalisht 35-vjeçari Jonian Tafani pasi në fshatin Marinës, në Belsh ka djegur disa mbeturina në pronën e tij, zjarri i ka dalë jashtë kontrollit dhe për pasojë janë djegur ullinj për pasojë janë djegur ullinj në pronësi të shtetasit B.T.

Një tjetër person, Izet Hoxha 60 vjeç po proceduan penalisht në gjendje të lirë, pasi dyshohet se është autori i zjarrvënies në vendin e quajtur "Gryka e Asllanit", ku si pasojë është djegur një sipërfaqe toke me bimësi të ndryshme.

Për veprën “Prerja e paligjshme e pyjeve”, policia e Elbasanit ka arrestuar 55-vjeçarin Pëllumb Kopaçi, banues në fshatin Qukës Skënderbe, Prrenjas pasi gjatë kontrollit në oborrin e banesës së tij, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 40m³ dru  pa leje përkatëse si dhe dy mjete  që dyshohet se përdoreshin për transportimin e druve.

Gjithashtu është proceduar penalisht në gjendje të lirë për veprën penale "Shpërdorimi i detyrë" , Oltion Leka, inspektori i pyjores.

Nga specialistët për Hetimin e Krimit  në Stacionin e Policisë Prrenjas,  u proceduan penalisht në gjendje të lirë për veprën penale "Prerja e paligjshme e pyjeve", shtetasit V.K., 36 vjeç, banues në fshatin Qukës Skënderbe,  Prrenjas,  pasi gjatë kontrollit në oborrin e banesës, Policia gjeti dhe sekuestroi  në cilësinë e provës materiale 50 m³ pa leje përkatëse.

Valmir Kopaçi dhe Avni Nezha  janë proceduar penalisht në gjendje të lirë për veprën penale "Prerja e paligjshme e pyjeve".


Lajmi kryesor:

Kolonjë, arrestohet për zjarrvënie ish- zv. ministri i Integrimit në kohën e PD-së pasi ndezi zjarr për të trembur zogjtë! Dy javë më parë u dhuroi forcave zjarrfikëse dy makina


J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

I pyetur për rritjen e inflacionit në SHBA, Joe Biden ofendon rëndë live gazetarin!(VIDEO)