Krimet e luftës, Gjykata Ndërkombëtare Penale e Hagës dërgon 42 hetues në Ukrainë

Krimet e luftës, Gjykata Ndërkombëtare Penale e Hagës dërgon 42 hetues në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale me seli në Hagë dërgoi një ekip prej 42 hetuesish dhe ekspertësh mjeko-ligjorë në Ukrainë për të hetuar krimet e mundshme të luftës dhe anti-njerëzore të kryera në kontekstin e ofensivës ushtarake të nisur nga Rusia shkurtin e kaluar. 

Ky është ekipi më i madh i dërguar ndonjëherë në një vend për kryerjen e hetimeve .

Lajmin e bëri të ditur vetë Kryeprokurori i Gjykatës, Karim Khan.

Ekspedita e ekspertëve pason me rreth dy muaj shpalljen e një hetimi për atë që po ndodh në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Rihapet ambasada e SHBA në Kiev! Komandantët ende brenda fabrikës së çelikut! Erdogan për Suedinë dhe Finlandën: Strehojnë terroristë! Zelensky kërkon zgjatjen e ligjit ushtarak


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan