Krishtlindje të bekuara edhe nga moti me diell pranveror në Tiranë! Besimtarët drekuan me familje, festë në sheshin 'Skënderbej' me fëmijët

Në këtë 25 dhjetor besimtarët katolike dhe ortodoksë janë bekuar edhe nga natyra, teksa dielli i ka ftuar të shijojnë ditën e festës nëpër rrugët e kryeqytetit dhe jo vetëm.

Shumë prej tyre kanë zgjedhur të udhëtojnë në vende më të qeta dhe festive, të tjerë i takojmë në sheshin 'Skënderbej'.

“Hëngrëm drekë të gjithë bashkë dhe dolëm me fëmijë me pa pak.”, tha një besimtare katolike.

“Shumë të gëzuar jemi. Bëmë ca urime me telefon, hëngrëm drekë të gjithë bashkë dhe dolëm të shëtisim fëmijët tek lodrat”, u shpreh një tjetër.

“Vajtëm në kishë. Ndezëm qirinj. Sot për familjet e varfër japim dhe diçka që të gjithë ta festojnë. Jo vetëm ata që kanë”, tregoi një tjetër.

Më të gëzuarit ishin fëmijët. Duke konsumuar ëmbëlsira e duke lozur në lodrat e vendosura në qendër të Tiranës, ata uruan festa të gëzuara.

“Të gjithë krishterëve ju uroj gëzuar e për shume vjet e më mirë çdo vit”, përfundoi një qytetar.

Në sheshin Skënderbe, nuk mungojnë as produktet tradicionale të cilat tregtohen në fshatin festiv, apo kinematografia e cila mund të shijohet gjatë gjithë ditës.

 

M.Q./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Lirimi me kusht i Tahirit, avokati: Kontakt me shërbimit e provës! Ka rrezikshmëri të ulët, do kujdeset për fëmijët e mitur

Lirimi me kusht i Tahirit, avokati: Kontakt me shërbimit e provës! Ka rrezikshmëri të ulët, do kujdeset për fëmijët e mitur