Kritike e Donald Trump pas trazirave në Capitol, Nikki Haley e gatshme të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të SHBA-ve

Kritike e Donald Trump pas trazirave në Capitol, Nikki Haley e gatshme të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të SHBA-ve

Ish ambasadorja e SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley

Nikki Haley, ish-ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara dhe guvernatorja me dy mandate e Karolinës së Jugut, është gati të njoftojë se po kërkon nominimin presidencial republikan për vitin 2024, shkruan BBC.

Me një nisje fushate të planifikuar për 15 shkurt në Charleston, Karolina e Jugut, 51-vjeçarja do të bëhej kandidatja e dytë kryesore republikane për presidencën, pasi ish-shefi i saj Donald Trump nisi ka njoftuar kandidimin e tij që në nëntor.

Zonja Haley do të ishte indiano-amerikanja e tretë që do të kërkonte një emërim presidencial. Ajo ndjek guvernatorin e Luizianës, Bobby Jindal, kandidatura e të cilit nuk arriti të fitonte kurrë mbështetje të konsiderueshme në vitin 2015, dhe zëvendëspresidenten aktuale Kamala Harris, e cila kërkoi nominimin në vitin 2020.

Gjatë kohës së saj si guvernatore e Karolinës së Jugut, zonja Haley zhvilloi një reputacion si një udhëheqëse miqësore me biznesin, e cila u fokusua në tërheqjen e kompanive të mëdha në shtet. Ajo fitoi rëndësi kombëtare për përgjigjen e saj ndaj të shtënave masive me motive racore në kishën Emanuel AME të Charleston në 2015.

Edhe pse ajo mbështeti Senatorin e Floridës Marco Rubio në garën presidenciale republikane të vitit 2016, Trump i ofroi asaj një pozicion në kabinetin e tij si ambasadore e OKB-së pasi ai fitoi Shtëpinë e Bardhë. Ajo shërbeu atje për dy vjet dhe ndryshe nga shumë prej të emëruarve të hershëm të zotit Trump, kurrë nuk pati një mosmarrëveshje publike me presidentin.

Megjithatë, zonja Haley kritikoi sjelljen e zotit Trump deri dhe gjatë sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA nga mbështetësit e tij. Një ditë pas trazirave, ajo tha në një fjalim se veprimet e tij që nga dita e zgjedhjeve do të gjykohen ashpër nga historia.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dikur në ‘luftë të egër’, Donaldi dhe Iliri bëhen bashkë për herë të parë pas 'BBV1', ja ku do i shohim

Dikur në ‘luftë të egër’, Donaldi dhe Iliri bëhen bashkë për herë të parë pas 'BBV1', ja ku do i shohim