Kriza kufitare e Bjellorusisë dhe Polonisë/ BE akuzon Putin si shkaktar të situatës kaotike, Putin i kundërpërgjigjet: Nuk kam të bëj me ta, krizat erdhën nga vendet perëndimore!

Kriza kufitare e Bjellorusisë dhe Polonisë/ BE akuzon Putin si shkaktar të situatës kaotike, Putin i kundërpërgjigjet: Nuk kam të bëj me ta, krizat erdhën nga vendet perëndimore!

Presidenti rus Vladimir Putin mohoi të shtunën pretendimet se Moska po ndihmon në orkestrimin e një krize që ka lënë qindra emigrantë nga Lindja e Mesme të bllokuar në kufirin Bjellorusi-Poloni.

Duke fajësuar politikat perëndimore në Lindjen e Mesme për krizën, Putin u kundërpërgjigj pretendimeve nga Polonia dhe të tjerët se Rusia po punon me Bjellorusinë për të dërguar emigrantë në kufirin e Bashkimit Evropian.

"Dua që të gjithë ta dinë. Ne nuk kemi të bëjmë me të," dekalroi ai në një intervistë me televizionin shtetëror të transmetuar të shtunën.

Putin tha se liderët evropianë duhet të bisedojnë me presidentin bjellorus Alexander Lukashenko për të zgjidhur krizën dhe se sipas tij, kancelarja gjermane Angela Merkel ishte e gatshme ta bënte këtë.

“Ne nuk duhet të harrojmë se nga erdhën këto kriza të lidhura me emigrantët... Vetë vendet perëndimore, përfshirë vendet evropiane”, tha ai.

Emigrantët, kryesisht kurdë, kanë ngecur për ditë të tëra në një tokë të askujt në kufi në temperatura pothuajse të ulëta, duke ngritur një kamp tende dhe duke djegur dru për t'u ngrohur.

Bjellorusia thotë se ka rreth 2,000 njerëz në kamp, ​​duke përfshirë gra shtatzëna dhe fëmijë. Polonia thotë se ka nga 3,000 deri në 4,000 emigrantë në kufi, me më shumë që mbërrijnë çdo ditë.

Ekziston një shqetësim në rritje për gjendjen e tyre me rënien e temperaturave, me Poloninë që refuzon t'i lejojë ata të kalojnë dhe duke akuzuar Bjellorusinë se i pengon ata të largohen nga zona.

Autoritetet bjelloruse thanë të shtunën se po dërgonin ndihma, duke përfshirë tenda dhe ngrohës në kampin e emigrantëve, një lëvizje që mund ta bëjë atë një prani gjysmë të përhershme në kufijtë e BE-së.

Emigrantët janë përpjekur të kalojnë kufirin për muaj të tërë, por kriza erdhi në krye kur qindra njerëz bënë një përpjekje të përbashkët të hënën dhe u shtynë nga rojet kufitare polake. Përpjekjet sporadike për të kaluar kanë vazhduar dhe policia polake tha të shtunën se trupi i një të riu sirian ishte gjetur në një pyll afër kufirit. Policia tha se shkaku i vdekjes nuk mund të përcaktohet menjëherë dhe se një grup prej rreth 100 emigrantësh kishin tentuar të kalonin kufirin gjatë natës në zonë. Vdekja e çon në 11 numrin e emigrantëve të gjetur të vdekur nga të dyja palët që nga fillimi i krizës në verë, sipas grupeve të ndihmës.

Udhëheqësit evropianë kanë akuzuar Lukashenkon, i cili ka qeverisur ish-Bjellorusinë sovjetike për gati 30 vjet, se ka joshur emigrantët në vendin e tij për t'i dërguar përtej kufirit në shenjë hakmarrjeje për sanksionet e vendosura për një goditje të përgjakshme ndaj kundërshtarëve të tij. BE-ja pritet javën e ardhshme të zgjerojë gjobat për të përfshirë sanksione të reja për "trafikimin e qenieve njerëzore".

Ai tha se do të aplikonin ndër të tjera për linjën ajrore shtetërore bjelloruse Belavia, e cila është akuzuar për transportimin e grupeve të emigrantëve nga Turqia dhe gjetkë në Minsk. Udhëheqësja e opozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya u bëri thirrje udhëheqësve evropianë të refuzojnë bisedimet me Lukashenkon.

"Nuk mund të ketë asnjë dialog me diktatorin që përpiqet të shantazhojë vendet demokratike," tha në Twitter Tikhanovskaya, e cila u largua nga Bjellorusia pasi pretendoi fitoren në zgjedhjet e diskutueshme presidenciale vitin e kaluar.

BE-ja njoftoi të premten se po kishte njëfarë suksesi në përpjekjet për të frenuar fluksin e emigrantëve, pasi Ankaraja ndaloi irakianët, sirianë dhe jemenas të fluturonin drejt Bjellorusisë nga Turqia. Këshilltari kryesor i politikës së jashtme të Presidentit Recep Tayyip Erdogan i tha AFP të shtunën se Turqia gjithashtu nuk ishte fajtore.

"Udhëtarët shkojnë në Bjellorusi dhe prej andej në Lituani, Poloni dhe vende të tjera të BE. Fajësimi i Turqisë për këtë, ose Turkish Airlines, është thjesht i gabuar, kaq, i gabuar," tha Ibrahim Kalin.

Tensionet mbeten të larta në kufi, ku mijëra trupa janë vendosur në të dyja anët. Bjellorusia tha të premten se do të "përgjigjej ashpër ndaj çdo sulmi" dhe do të mbajë stërvitje të përbashkëta me parashutistët rusë pranë kufirit.

Rusia, aleati kryesor i Lukashenkos, dërgoi avionë duke përfshirë bombardues strategjikë për të patrulluar mbi Bjellorusi këtë javë. Por mbështetja e Moskës për Minskun është shpesh e kujdesshme dhe Putin në intervistë tha se Lukashenko po vepronte tërësisht vetëm kur kërcënoi këtë javë se do të ndërpresë tranzitin e gazit rus përmes Bjellorusisë në Evropë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Krimi në Maqedoninë e Veriut, në polici edhe babai i 14 vjeçares

Krimi në Maqedoninë e Veriut, në polici edhe babai i 14 vjeçares