Kriza, përfaqësuesit e bizneseve kërkesa qeverisë: Të dyfishohet buxheti për bujqësinë dhe të rriten subvencionet

Kriza, përfaqësuesit e bizneseve kërkesa qeverisë: Të dyfishohet buxheti për bujqësinë dhe të rriten subvencionet

Përfaqësues të bizneseve i kanë drejtuar disa kërkesa qeverisë për sektorin e bujqësisë, në mënyrë që të mund të përballojnë krizën.

Në një deklaratë për mediat, ata kërkuan dyfishim të buxhetit, rritjen  e subvencioneve si dhe vendosjen e një tavani për çmimet e plehrave dhe produkteve të tjera bujqësore.

"Fondi ishte shumë i kufizuar. Në 25 shkurt filloi aplikimi i skemës dhe fermerët u dyndën në sportele. Fermerët janë target grupi që u godit i pari nga efektet e krizës. Sot përballemi me trefishim të imputeve buqjësore. Qeveria në vend që të merrte masat në 1 janar hyri në fuqi skema me 10% që është një kosto shtesë. Patëm një takim me kryeministrin, na premtoi një ballafaqim të shifrave por që nuk i kemi kurrë. Ne kërkojmë të paktën dyfishim të fondit të naftës. Kërkojmë rritjen e subvencioneve. Kërkojmë heqjen e kritereve diskriminuese për skemat. Sektori i bujqësisë është në vështirësi të plotë. Sektori që duhej mbështetur për të shmangur një krizë ushqimore është lënë pas dore. Ne kërkojmë dyfishimin e buxhetit. Vendosje e tavanit për çmimet e plehrave. Ka edhe të tjera, por këto janë thelbësore”, u shprehën ata.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

Përleshje e dy grupeve shqiptare në aeroportin e Perugias në Itali! 8 persona të arrestuar, momenti kur qëllohen me grushta e shkelma (VIDEO)