Kryeministri grek: Jemi pro integrimit për Shqipërinë, por parakushti mbeten pakicat

Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë, Mitsotakis shprehet se Athina është në favor të rrugës evropiane të Ballkanit Perëndimor, por ka rezerva për Shqipërinë tek cështja e pakicave, ndërsa për Maqedoninë, thotë se marrëveshja e Prespës ishte negative, megjithatë nuk do të ndërmarrë asnjë hap për tërheqje.

"Greqia është në favor të rrugës evropiane të Ballkanit Perëndimor, jo vetëm sepse e shndërron perspektivën në një faktor stabiliteti në rajon, por edhe sepse është një levë demokratike për modernizimin e nevojshëm të fqinjëve tanë dhe për zgjidhjen e çështjeve tona bilaterale.

Unë ende besoj se Marrëveshja e Prespës ishte një marrëveshje negative për vendin tonë. Unë votova kundër, por sinqerisht i paralajmërova grekët se çfarë nënkuptonte nënshkrimi i saj. Por nuk do ta fyej edhe pse të tjerët e kanë nënshkruar.

Unë as nuk do ta ekspozoj vendin në aventura. Pa rrezikuar destabilizimin më të vogël, ne do të monitorojmë nga afër detyrimet e fqinjëve tanë, pajtueshmërinë e fqinjëve tanë me detyrimet e tyre.

Si me të gjithë, me Shqipërinë, ne kërkojmë marrëdhënie të mira fqinjësore. Sidoqoftë, parakushti për përparimin e përbashkët në rrugën evropiane të Shqipërisë është respektimi i pakicës greke dhe të drejtat e saj" tha ai pas vendimit për të mos hapur negociatat me dy vendet fqinje, pasi Franca vendosi veton duke kërkuar më parë reformimin e BE-së dhe më pas zgjerimin.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  'Basha kryeministër e Rama president', a do të ishit dakord me këto poste për kryetarët e partive të mëdha pas vitit 2021?

Komento

Komente

 • Fredi: 24/10/2019 10:49

  Pakica leshi, shqiptarët janë omogjenë! Nuk ka popull në Europë kaq omogjen sa shqiptarët. Nqse grekët flasin për pakica atëhere duhet te dinë mire se 10 miljon grekë jane: shqiptare, sllave, kretas, turq, persë, arabë, arumënë, sirjanë etj etj qe me metoda te ndryshme ua mohuan gjuhet edhe zakonet e tyre. Pra Greqia si vend i demokracise duhet ti rindihmoje te gjithë keta popuj qe perbejne popullin e saj te 10 miljoneve qe ata te rikujtojne gjuhet dhe zakonet e tyre te humbura.

  Përgjigju
 • Sali Bollati: 23/10/2019 16:34

  Per cfare "minoriteti grek"-ARDHACAKEVE PER PUNNE TEK BEJLERET SHQIPTARE flet Micotaqisi kur atA nuk njohin as ETNIKET E VERTETE SHQIPTARE TE CAMERISE SHQIPTARE?! Deri kur do "vazhdojne bisedimet miqesore" kur i ashtuquajtur ligj lufte i paRA 79 VJETEVE ESHTE NR FUQI??!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Takimi virtual Hoti-Vuçiç, i dërguari i BE-së: Dialogu u rikthye në binarë